Турция спира да купува оръжие от Израел

Турция прекратява военните си отношения с Израел, съобщиха днес от управляващата Партия на справедливостта и развитието. Това означава, че Анкара няма да купува оръжие от Израел, нито ще работи с израелски компании.

Двете държави задълбочиха връзките си във военната сфера чрез подписването през 1996 г. на споразумение за военно сътрудничество. Редица израелски компании работят с такива в Турция, а голяма част от екипировката на турските военни се изработва именно в Израел.

Отношенията между Турция и Израел рязко се изостриха след нападението на 31 май на израелски военни срещу международна хуманитарна флотилия за Газа. За свеждане до минимум на отношенията с Израел предупреди в края на миналата седмица и турският вицепремиер Бюлент Арънч.

Освен това Анкара смята да използва всички средства, за да подведе Израел под отговорност за нападението на конвоя.

След военните отношения, на дневен ред са икономиката и туризмът. 

Израелските власти вече забраниха на военнослужещите си да пътуват в Турция. Забраната ще засегне основно тези, които планират почивки в Турция, която е сред любимите дестинации за израелците.

Миналата седмица израелските власти предупредиха израелците да се откажат от плановете си за пътуване до Турция, където започна серия от антиизраелски демонстрации. По данни на турския министър на културата и туризма Ертигрул Гюнай, между 10 000 и 20 000 израелци са отменили пътуванията си до Турция от началото на конфликта между двете страни преди седмица.

Тел Авив раздвоен за международното разследване, консултира се с САЩ

Израелският посланик в САЩ Майкъл Орен заяви днес, че Израел ще отхвърли идеята за създаване на международна комисия, която да разследва обстоятелствата при нападението срещу хуманитарния конвой, при което загинаха девет активисти от турски произход. 

"Отхвърляме идеята за международна комисия. Обсъждаме с администрацията на Обама начин, по който ще се осъществи нашето разследване", каза дипломатът, цитиран от Ройтерс.

Коренно противоположно становище обаче изрази израелският външен министър Авигдор Либерман. с думите, че не възразява срещу международно разследване. "Ние няма какво да крием. И ако в комисията, която ще води разследването, има и чуждестранен представител, ние няма да възразим", заяви Либерман.  

"Не може да става дума за нормализация на връзките с Израел, ако Тел Авив откаже международно разследване на смъртоносното нападение над хуманитарна флотилия за ивицата Газа", заяви турският външен министър Ахмет Давутоглу.

По думите му ако Израел "даде зелена светлина за започване на международно разследване и е готов да отговори пред комисията, тогава, естествено, турско-израелските отношения ще последват различен път", каза Давутоглу.

По CNN турският външен министър заяви, че премиерът Реджеп Тайип Ердоган няма намерение да пътува с хуманитарна флотилия за Газа. Подобни твърдения се появиха в израелския вестник "Джерузалем пост". "Премиерът Ердоган няма подобно намерение", каза Давутоглу.

Днес Израел депортира всичките 19 души на борда на кораба „Рейчъл Кори", който в събота направи опит отново да пробие израелската блокада на ивицата Газа. Самолетът с активистите, главно ирландци, включително носителката на Нобелова награда за мир Мейрийд Магуайър, е излетял около 5 часа българско време.

Израелските сили за сигурност завзеха на абордаж "Рейчъл Кори". След пет предупреждения да не нарушава блокадата, екипажът мирно се предаде в събота.

Новините

Най-четените