Кметът на Несебър Николай Димитров бе отстранен от длъжност заради сагата „Дюнигейт". Окръжният съд в Бургас град отреди същото и за главния архитект на общината Валентин Димов.
Двамата се оказаха замесени в сагата с апетитния и останал без бетон терен, препродаден от земеделското министерство за няколко дни на четирикратно по-висока цена.
Срещу Димитров и Димов се води досъдебно производство за престъпление по служба заради издаденото разрешение за строеж на купувача „СЛЕ груп", с която се оказа свързан димитровградският бизнесмен Тодор Бояджиев - кумец на вътрешния министър Цветан Цветанов.
Скандалът с дюните гръмна в края на миналата година, когато багери полазиха 29 незастроени декара от защитената зона между Равда и Несебър. Наложи се намеса на Бойко Борисов, който стопира строежа, а след това Лиляна Павлова го отмени, но това далеч не бе достатъчно.
Оказа се, че земите са извадени от горския фонд по времето на Тройната коалиция, а сделката е набързо и небрежно приключена от заместничката на Мирослав Найденов - Светлана Боянова. Тя не била юрист и подписала, защото документите й били дадени за подпис.
Съдът прецени, че като длъжностни лица Димитров и Димов могат да попречат на разследването на неправомерното строителство върху пясъчните дюни край Несебър.
Градоначалникът и архитектът оказаха всякакъв коментар пред журналисти и имат право да обжалват в тридневен срок. Ако бъдат признати за виновни, те ще бъдат лишени от свобода между една и осем години.
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Бисер Дачев бе уволнен, въпреки че не е бил шеф на агенцията, когато дюните са извадени от горския фонд.
Обяснението на Мирослав Найденов бе, че Дачев игнорирал подобни сигнали. Ще бъде освободен и директорът на РИОСВ - Бургас Бойчо Георгиев,съобщи тогава министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Иначе Николай Димитров бе преизбран за кмет през 2011 г. с 60,38% като независим кандидат, издигнат от инициативен комитет.