Нов вид училище - до 10-и клас, ще бъде създадено с бъдещия закон за предучилищното и училищното образование, съобщава "24 часа" в днешния си брой.
В работната група, която подготвя концепцията за бъдещия закон, влизат - освен експерти от министерството на образованието, и педагози, и представители на родителските организации. Самата концепция ще бъде представена до дни от министерството.
Новият тип училища ще се наричат средни и ще надграждат основното образование, което според документа вече ще завършва в 7-и, а не както сега в 8-и клас.
Училищата ще обхващат както основното, така и първия гимназиален етап, след който се взема документ. Той обаче не дава право да се кандидатства в университет.
Във висше училище се пробват само тези, които изкарат задължителните матури след 12-и клас.
Целта на средните училища всъщност е да обхванат седмокласници от по-малките селища, които предпочитат да си останат вкъщи до завършването на първия гимназиален етап и да пътуват в училище в по-големия град по-късно. Така основните школа в малките населени места могат да добавят още 3 класа и да се превърнат в средни, за да обхванат децата до 16 години - задължителната образователна възраст по Конституция.
Средните училища ще са или от 1-и до 10-и клас, или от 5-и до 10-и, казаха още експертите.
Според етапите останалите видове училища са начални (от 1-и до 4-и клас), гимназии (от 8-и до 12-и клас) и средно общообразователни училища (от 5-и до 12-и или от 1-и до 12 клас).
Ми ч'как...бачкатори ни требват, от много акъл за "нас" файда нема , аре на тръстиката и т'ва е...
Ако Georgi Pavlov | 04.03.2011 15:07 прочете повечето обяви за работа ще види, че почти никъде не се споменава терминът "образование". Масовите изисквания са: до 35 години; компютърна грамотност; английски език, като втори западен език е предимство.
@ ( 7 ) Rowan | 04.03.2011 16:42 Имаш право за висшите училища. Като се погледне съотношението на броя ВУЗ в нашата страна с броя на населението с това от западните се получава сериозно разминаване. Вместо да се стараем да имаме не толкова много, но качествени ВУЗ ние правим точно обратното. Какво ли може да се каже щом има ВУЗ вече и в Перник (като тук не влагам никакви лоши чувства към перничани). Наред с големия брой на висшите училища има и редица проблеми във тях - говорило се е не веднъж за тях, но май не е достатъчно. Само като пример - как може административния персонал в един виден софийски ВУЗ да е повече от преподавателския? А това е върха на айсберга...