Младото поколение не се интересува от политика. Това показват данните от социологическо проучване, направено в периода май-юни 2010 г. сред 1000 души на възраст между 18 и 30 години. Изследването е направено в рамките на проект за изследване на тенденциите сред младежта в България. Резултатите бяха представени на кръгла маса в Националната спортна академия (НСА).
55% от анкетираните младежи казват, че не се интересуват от политика. Малко над 30% понякога слушат новини, само 6% се интересуват активно от политическите процеси у нас.
70 на сто смятат, че в страната ни няма равнопоставеност пред закона. 60% посочват, че в България личната инициатива не се стимулира.
Ценностната система на младите е изградена върху парите, а мечтите им са свързани с идеята за забогатяване, е един от изводите на изследването.
57% на сто биха избрали да се родят в България. Заради безработицата 27% са готови да напуснат България, а 15% са потенциални емигранти, но заради по-високия стандарт в Европа.
78% от анкетираните посочват, че държавата не се грижи достатъчно за младите хора в България. 75% на възраст между 15 и 30 години нямат проблеми за ползването на интернет.
91% имат собствени мобилни телефони. 49% смятат, че нямат парични затруднения, за да получат образованието, което искат.
21 на сто от младежите няма да работят, ако имат достатъчно пари. 67% биха работили, дори и да имат достатъчно пари. 69 на сто предпочитат да изберат платена пред интересна работа, а 20 % биха избрали по-интересна работа с по-ниско заплащане.
По отношение на изкуството, най-предпочитана е музиката от една трета от анкетираните, 20% - кино, като половината посочват, че гледат американски фирми.
23 % четат в момента книга, 41% не си спомнят коя е последната книга, която са прочели. 19 % от анкетираните често спортуват, 16% - рядко спортуват.
Най-разпространеният спорт сред младежите е футболът - 15 %, 10 процента ходят на фитнес, едва 7% бягат.
54% споделят, че имат възможност да прекарат свободното си време така, както желаят.