Президентът Георги Първанов не се бави и издаде днес указа за назначаването на Георги Колев за председател на Върховния административен съд (ВАС).
В началото на седмицата той беше избран от Висшия съдебен съвет (ВСС), а процедурата по издигането на кандидатурата му и утвърждаването й се разви с главоломна бързина.
С президентския указ приключи една предизвестена процедура, коментира Mediapool. В своя публикация онлайн изданието съобщи за драстични разминавания в декларираното от Колев и съпругата му имане.
Във ВСС досегашният председател на Софийския градски съд Георги Колев получи 19 от общо 22 възможни гласа. Нямаше нито един глас "против", трима от членовете изразиха неодобрение с празни бюлетини.
В началото на ноември общо 17 души в съдебния съвет, точно колкото са необходими, вкараха предложението за избора му. Въпреки призивите от Съюза на съдиите в България и неправителствени организации за прозрачен и съдържателен дебат такъв не се състоя.
Общо 9 неправителствени организации обявиха в отворено писмо до президента, председателя на Народното събрание и ВСС, че Колев е издигнат без мотиви. Сред тях са Отворено общество, Програма "Достъп до информация", Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за либерални стратегии, Риск монитор, Български адвокати за правата на човека и др.
Нямаше реакция от нито една от алармираните институции.
В коментар за в. "Дневник", озаглавен "Сделката на правителството с ВСС и последствията от нея" известният адвокат Йонко Грозев пише: "...Изборът е най-малкото странен - от гледна точка на професионалните изисквания за поста. Георги Колев няма и един ден професионална практика в областта на административното право, няма практика и в гражданското право, което все пак има допирни точки с административното правораздаване.
Управленският му опит като председател на Софийския градски съд също не е особено голям и в никакъв случай не е достатъчен, за да обясни назначението. Няма академични публикации или принос към развитието на правото, нито професионална репутация, която да го отличава като положителен пример за етично поведение.
При всичките тези "няма" с какво тогава да обясним този шеметен професионален скок от градски съд до една от двете най-високи позиции в управлението на съдебната система? При това без нито една алтернативна кандидатура, като че ли внезапно административните съдии и юристи от академичната общност в страната бяха колективно покосени от някаква професионална чума.
Отговорът съвсем очевидно е - в близките отношения с правителството. И доколкото може да се съди по публикациите в медиите, конкретно с ръководството на МВР..."
Да им е честит тогава...