Партия Зелените ще изпрати сигнал до Европейската комисия за потенциална нерегламентирана държавна помощ заради подготвяните промени в Закона за горите, подготвени по искане на "Витоша ски". Те бяха одобрени на заседание на МС тази седмица и ще влязат за обсъждане в парламента след ваканцията на депутатите, която приключва на 10 януари 2012 г.
Законът за горите беше приет напролет, а това е първият му кърпеж по спешност, в противен случай "Витоша ски", собственик на лифтовете на Витоша, няма да ги пусне. Зимният сезон в най-стария ни зимен курорт е замразен.
Промените предвиждат нови ски писти, лифтове и ски влекове да се строят с отстъпено право на строеж и без промяна на предназначението на земята. Според земеделския министър Мирослав Найденов не облагодетелстват фирма или фирми, не са държавна помощ и се правят в полза на туризма.
Ако тези промени се приемат, това би означавало да се спестят големи разходи за изключване на терени от държавния горски фонд на инвеститорите, а държавата да се лиши от приход от около 60 млн. лева от такива такси в следващите 1-2 години, обясни мотивите за сигнала съпредседателят на Зелените Андрей Ковачев.
Как е направена оценката: на база площта на планираните ски-курорти в страната - проектът на "Витоша ски" за по-голям курорт над София, под връх Мальовица в Рила на бизнесмена Христо Ковачки, под връх Ком в Стара планина на "Главболгарстрой", проектите под връх Перелик в Родопите, Супер Боровец и ски-зона Добринище. По план общо става въпрос за над 10 000 декара писти, скисъоръжения и сгради в шестте проекта.
Площта, умножена по минималните нормативни цени за изключване на земя от горския фонд, прави 54.9 млн. лева, която ще бъде спестена на инвеститорите, ако поправката мине. Конкретно "Витоша ски" ще спести близо 4.5 млн. лева, ако поправката бъде приета, а проектът й - одобрен, изчисляват от Зелените.
Според Зелените от промените ще се възползват само инвеститорите в ски курорти, защото фирмите, занимаващи се с възобновяеми енергийни източници например, трябва да плащат за изключване на земята от горския фонд, за да строят.
Вишегласие - и консенсус по поправките
Из стенограмата от заседанието на МС
СВИЛЕН НЕЙКОВ: Искам също да кажа, че Министерството на физическото възпитание и спорта подкрепя промените в закона, тъй като по този начин ще се създаде възможност за практикуване на ски спорта, изобщо на спорта и не само на Витоша, но на всички територии, като Пампорово, Банско и други такива и по този начин ще може съвсем спокойно любителите на ски спорта да практикуват спорта.
ИВО МАРИНОВ: Министерството на икономиката, енергетиката и туризма също подкрепя внесения законопроект и изменението в Закона за горите, тъй като това ще даде възможност за по-нататъшно развитие на ски туризма в тези територии, съблюдавайки изискванията в Закона за околната среда и водите.
БОЙКО БОРИСОВ: Мисля, че това беше и крайно време да се направи, защото има маса спекулации по тази тема за това е най-добре да има закон, който да регламентира териториите, където са ски пистите, да не се получават такива проблеми като тази година и се надявам, че на Витоша ще продължат хората да карат и тази година ски и в същото време, вижте конкуренцията в Европа е огромна в зимния туризъм.
Нашите курорти Боровец, Банско и Пампорово в момента са толкова атрактивни, в Стара планина започват да развиват по-малки, но достатъчно атрактивни ски писти с инфраструктура от хотелчета от семеен бизнес и вече тази конкуренция не им харесва на големите курорти в Европа.
Виждате, втора, трета година правим финали на световни купи и на европейски купи за мъже и жени - две в Банско и една в Пампорово и нашите курорти дърпат много силно напред. Това е огромна реклама и във всички случаи това не им харесва на конкурентите.
Между другото трябва да започнете да назовавате с истинските имена и някои, разбира се, еколозите са наши основни партньори, еко организациите, които са в подкрепа на това, че защитаваме природата и я развиваме и екологията толкова много през последните години, но там има такива сдружения, които биват финансирани именно от конкуренцията на българските курорти. Нека всеки да отиде в Австрия, да отиде в Швейцария и да види колко ски писти и лифтове има там и да ги съпостави с нашите. Значи там може, а в България не може.
Така, че имайте го предвид, назовавайте ги тези неща, защото когато сме били в Разлог и Банско и сме казали, ето на 5 километра един от друг, единият град, който има възможност да развива туризма - Банско как изглежда, колко хора работят там и какви инвестиции са налети в строителство, колко бизнес е създал и от другата страна в Разлог.
Можете да сравните и по никакъв начин природата не е увредена в Банско от инфраструктурата по планината. Тя е увредена от прекомерното строителство вътре в града, иначе е идеална. Така че понеже са кресливи някои от тях въобще няма да им се плашите и ще ги назовавате с истинските имена и най-вече когато говорят такива неща пратете да снимат как е в Европа.
Колко километра лифтове има в Алпите, колко имат в Пирин, в Пампорово или колко имат в Боровец и ще видят разликата, защото ски спортът е скъп спорт. Туристите в тази дестинация са скъпи туристи. Те ползват скъпи хотели, СПА центрове и цял ден са на пистите, карти за лифтове и какво ли не.
Екипировки, които се купуват там и това е много голям бизнес. Когато дойдат разхождат се, гледат старини, църкви, манастири и всичко това са допълнителни пари и България го развива много добре вече този туризъм и има много добри дестинации.
С новите пътища, които открихме през Родопите даваме възможност и на гърци и турци да идват вече на ски, средната им класа и както виждате и в летния туризъм на морето... Колко много германци, румънци, гърци, македонци и сърби посещават Черноморието.
Затова и съвещанието от сутринта, което водихме с министрите по големите инфраструктурни обекти са точно в тези посоки да подпомогнем бизнеса...