Мнозинството евродепутати отхвърлиха спорното международно търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА). Евродепутатите отхвърлиха споразумението в пленарна зала с 478 гласа "против", 39 "за" и 165 "въздържал се". Това означава, че текстът не може да се превърне в закон в Европейския съюз – нито ЕС като цяло, нито отделните държави членки не могат да се присъединят към него.
Споразумението бе подписано на 26 януари в Токио от 22 от 27-те страни на ЕС, както и от САЩ, Япония, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея, Швейцария, Мексико и Мароко.
За да влезе АСТА в сила в ЕС, споразумението трябваше да бъде ратифицирано от Европейския парламент, от Съвета и от държавите членки.
Срещу ACTA имаше активен граждански натиск, който наблюдатели определиха като най-острия на европейско ниво, тъй като текстът си поставя за цел да се бори срещу фалшификациите в широкия смисъл на думата. От лекарствата и други стоки до незаконното сваляне на файлове в интернет, е широко оспорван.
Пет комисии на ЕП вече гласуваха против него през последните седмици. Срещу споразумението са евродепутатите от комисиите по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, по правни въпроси, по развитие, по промишленост, изследвания и енергетика. Комисията по международна търговия към Европейския парламент беше петата, която отхвърли споразумението, ACTA влезе и в дневния ред и на комисията по петициите, която на 19 юни обсъди темата в присъствието на представители на гражданите, отправили петициите.
Левицата, зелените и повечето либерали изтъкнаха "опасното естество" на текста, защото би разрешил на интернет доставчиците, под претекста за борбата срещу нелегалното сваляне на файлове, да дават на правоносители АйПи адресите на заподозрени интернет потребители. "Не е работа на интернет доставчиците да са интернет полиция, това е много опасно", заяви докладчикът по текста британският лейбърист Дейвид Мартин, който призова да се отхвърли споразумението.
Въпреки че имаше предложение от най-голямата парламентарна група в Европарламента – Европейската народна партия – гласуването да бъде отложено, докато Съдът на ЕС се изкаже по законността на ACTA, мнозинството евродепутати не се съгласиха и още днес отхвърлиха спорния текст, изкарал по улиците на Европа хиляди протестиращи през февруари, включително и в България
По-рано EК призова депутатите да не отхвърлят новия регламент. "Няма нищо, което да предизвиква опасения в този текст. АКТА не е посегателство над свободите ни, а защита на начина ни на живот", коментира европейският комисар за търговията Карел Де Гухт по време на дебатите в ЕП в Страсбург вчера. Според него гласуването против ACTA ще навреди на защитата на интелектуалната собственост в цял свят и не съществува алтернативен проект, който в кратки срокове да замени този.
Чудесна, макар и очаквана новина. А според този линк долу, ЕПарламент за първи път упражнява правото си, дадено му по силата на Лисабонския договор, да отхвърли международно търговско споразумение. http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20120703IPR48247/html/European-Parliament-rejects-ACTA Сега само трябва да си отваряме очите за следващото, което ще опитат да наложат в тази сфера, особено след като ЕСъд се произнесе след време.