"Лукойл" се кани да монтира измервателни уреди на терминала си "Росенец", откъдето внася нефтът за преработка, в близките 3 години, а не в близките 3 месеца. Това стана ясно днес по време на първата визита на американския посланик Джеймс Уорлик в рафинерията, придружаван от шефа на руската компания у нас Валентин Златев.
"Митниците вече са се уверили, че исканата от тях апаратура не може да бъде монтирана в по-кратък срок от 3 години и вече имат друго виждане по въпроса". Така Валентин Златев отговори на въпроса за монтиране на устройства на терминала на рафинерията "Росенец". Оттам влиза нефтът, който руската компания внася за преработка в "Нефтохим" и излиза готова продукция, която се изнася по море.
Преди време митниците обявиха, че затварят митническия пункт на нефтопристанище "Росенец" заради "реорганизация на работата", тъй като броят на работещите там митничари е твърде голям. Досега заетите на пункта са били 12 митничари.
На въпрос дали може да се ангажира със срок, в който ще бъдат поставени новите измервателни устройства в рафинерията, заради забавянето на които лицензът на компанията беше отнет от митниците, Златев каза, че това ще стане до края на годината.
Той обяви, че компанията подкрепя тази наредба и никога не е спирала да я изпълнява. По думите му причината за забавянето е технологична и митниците винаги са знаели това. "Лукойл" винаги е изпълнявал всички закони и нямаме нито едни акт, който да говори за данъчно или митническо нарушение", каза Златев, цитиран от "Фокус".
По време на визитата си в рафинерията Уорлик, в компанията на кмета на Бургас Димитър Николов и Златев, разгледа нефтозавода и пристанище "Росенец".
В чест на посещението на посланика навсякъде в "Лукойл Нефтохим"-Бургас се веят знамена на България, Русия, САЩ и ЕС.
"Лукойл" е една от високо уважаваните международно опериращи компании, както по света, така и в САЩ, каза Уорлик в края на визитата си. Руската компания закупи преди години верига бензиностанции в Съединените щати.
Дипломатът поясни, че целта на посещението му е "да се запознае на място с начина, по който работи една мултинационална компания, която оперира и работи и в САЩ". В комбината той научил, че това е "най-големият частен работодател и плаща високи данъци, които допринасят за икономиката на България".
"Лукойл" се грижи за това, за да може да гарантира да е надежден доставчик на гориво не само за задоволяване на нуждите на българския пазар, но и извън рамките на България, каза американският дипломат, цитиран от "Фокус".
На журналистически въпрос дали не се притеснява, че рафинерията е монополист и дали не би подпомогнал създаването на алтернативни мощности, Уорлик отговори, че диверсификацията е от компетенцията на българското правителство.
През август WikiLeaks и партньорът му в България "Биволъ" публикуваха грама на предшественичката на Уорлик Нанси Макълдауни. От документа се разбра, че български официални лица са обсъждали през 2009 г. с нея възможността за изграждане на нова петролна рафинерия, конкурент на "Лукойл Нефтохим".