Парчетата гранит, които се появиха по ремонтираната ул. "Граф Игнатиев" в София, са поставени по настояване на "Пътна полиция", въпреки че не присъстват в първоначалния проект за вида на улицата. Това каза пред bTV арх. Радомира Методиева от проектантския екип, работил по поръчката на Столична община.
Тя посочва, че разминаването е дошло заради липсата на законово понятие за "споделено пространство", каквото би трябвало да е "Граф Игнатиев" след ремонта - т.е. пространство, което едновременно съчетава пешеходна зона, трамвайно трасе и частично автомобилно движение. От КАТ са решили, че е нужно да се разграничи мястото, в което пешеходецът излиза на трасето на превозните средства.
Това, приятели, са мемориалните плочи на геройски загиналите градоустройствени идеи в тая тежка битка с Графа... pic.twitter.com/De4EYH2nIN
— dragomir simeonov (@batedrajko) December 3, 2018
Проектантите обясняват, че странната форма на разделителите била предложена, за да "не е удобна за сядане" - подобен експеримент с кубчета бил опитан на "Солунска".
"Това, което сме поставили, е възможно най-щадящото за погледа. Човек може да се спъне във всяко нещо, стремили сме се да има визуално единство в материалите. Цветно нещо няма как да е гранит", е обяснението на въпроса защо са монтирани елементи, които визуално се сливат с останалата среда и биха могли да доведат до нежелани инциденти на пешеходците.
СПРЕТЕ ВСИЧКО!
— 🖕😒🖕 (@EtoJokker) December 3, 2018
Ето я истината за графа! pic.twitter.com/mxaKp7Xf7Y