Слонски бивни, скелети на панголини, рога на носорози - това са все ценни и незаконни за търговия стоки. Още по-лошото е, че за разлика от дрогата, те далеч по-рядко могат да бъдат надушени от полицейските кучета.
Плъховете обаче могат да усетят такива находки само с няколко подушвания.
Веднъж запомнили миризмата на редки животински видове и техните части - рога, бивни, скелети - те са в състояние да я откриват безпогрешно. Особено след определено време на упорити тренировки.
Точно това прави неправителствената организация APOPO от Танзания - тренира плъхове да надушват нелегални стоки.
Животинките са от породата африкански торбест плъх и в зряла възраст достигат размерите на малки котенца. Те имат изключително развито обоняние и според зоолози могат да надушат дори хора, противопехотни мини и болести като коронавирус и туберкулоза.
В официалното изявление на APOPO се посочва, че годишно нелегалната търговия с ценни животински кости и рядка дървесина възлиза на 23 млрд. долара. Тя води и до екологична катастрофа и изчезването на застрашена флора и фауна.
Междувременно трафикантите са се научили да замаскират добре стоката си. Слоновата кост може да бъде боядисана, за да изглежда като дървесина, а ценната истинска дървесина би могла да се скрие в пратки с плодове и зеленчуци. По този начин нелегалната търговия избягва инспекциите.
Плъховете обаче надушват безпогрешно предметите, стига да са добре обучени.
Първите 11 обучени плъха вече преминаха успешно изпитания на главното пристанище на Танзания, отбелязват още от APOPO.
Обучението на гризачите е лесно - пред муцуните им се подава парче слонова кост или дървесина. Ако при повторно подаване плъховете разпознаят миризмата и звъннат с камбанката, закачена за вратлетата им, получават лакомство за награда.
За да са прецизно обучени, животните се излагат и на други миризми.
Подава им се кафе, цитрусови плодове и почистващи препарати, за да не свикнат да сигнализират при всяка възможна силна миризма. В края на цикъла на дресировка 11 от плъховете се справят успешно, а упражненията с още десетки продължават и в момента.
Освен точни, гризачите са и евтини. Елитно полицейско куче струва до 30 хил. долара с паспорт и гарантирана порода и без необходимите му грижи и храна. Добрите скенери за пристанища и летища струват 1,2 млн. долара и нагоре.
Един породист торбест плъх струва 8000 долара и яде несравнимо по-малко от немска овчарка или ретривър.
Единственото, с което животните са снабдени, са миниатюрни елечета и каишки, с които се контролират, докато са извън клетките си. Звънчетата, с които сигнализират какво са надушили, също са малки и обикновено се използват за влагане в детски играчки.
За разлика от кучетата, плъховете с удоволствие работят с повече от един дресировчик и водач.
От APOPO не крият, че интерес към програмата им вече проявяват от Франция и Испания, където трафикът на подобни ценни стоки е особено засилен.
Неправителствената организация обаче не крие, че ще мине време, преди плъховете масово да заместят полицейските кучета.