Призив към политическия елит на Македония да покаже "зрялост" и да не пренебрегва волята на гласувалите в референдума в страната. Това се съдържа в позицията на Министерството на външните работи (МВнР) на България по повод провелото се допитване в югозападната ни съседка.
Ето и целият текст на позицията:
"Вярваме, че демокрацията има корени в обществото в Република Македония. Референдумът е най-висша демократична практика - с изразената воля на участвалите в него и с отчитане на онези, които не гласуваха. Гражданите имаха свободен избор и над 90 процента от гласувалите на този консултативен референдум заявиха по категоричен начин желание страната да бъде част от европейската и евроатлантическата общност. Техният глас е видим и ясен, поради което не може да бъде пренебрегнат.
Време е целият политически елит на нашата съседка да покаже зрялост и да намери път към решението на трудните проблеми. Залогът е голям – бъдещето на държавата и бъдещето на всички нейни граждани. Голямото мнозинство от гражданите са "за" членство в ЕС и НАТО. Губенето на време не е от полза нито за страната, нито за региона.
Република България ще продължи подкрепата си за нашите братя и сестри от Република Македония и интеграцията на страната в ЕС и НАТО."
На референдумът в Македония гласоподавателите имаха възможност да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли членство в Европейския съюз и НАТО чрез влизане в сила на споразумението между Република Гърция и Република Македония?".
Избирателната активност на допитването обаче не беше достатъчно висока. 36,87% от имащите право на глас отидоха до урните. От тях 91,48% (или повече от 600 000 души) гласуваха "за".
Въпросът ще бъде разгледан в македонския парламент, където обаче ще е необходима подкрепата на опозицията, за да се стигне до конституционни промени, смяна на името на страната на "Република Северна Македония" и отварянето на възможност за бъдещо членство в ЕС и НАТО.