Александър Манолев е подал оставка като зам.-министър на икономиката, като оставката му е приета от премиера Бойко Борисов.
Манолев е посочил в мотивите си започналата прокурорска проверка по сигнала срещу него за злоупотреба с европейски фондове. ВКП се самосезира по медийни публикации за финансирането на къща за гости, ползвана като частна вила, преди часове.
Според съобщението на Министерски съвет, друг мотив за оставката на Манолев е "солидарността с колегите му, които са спазили моралния стандарт в управлението и са напуснали постовете си само заради съмнения".
"Сигурен съм, че в документите няма нищо срещу мен, но не мога да подложа семейството си отново на това. Благодаря за доверието. Решението ми е лично", допълва още Александър Манолев.
Това е поредната оставка в кабинета след избухването на скандала "Апартаментгейт" и отстраняването на правосъдния министър Цецка Цачева, двамата зам.-министри на енергетиката и спорта Красимир Първанов и Ваня Колева, и зам.-областния управител на София Томи Николов. Оставки подадоха още депутатите Цветан Цветанов и Делян Добрев.
Кой е Александър Манолев
Александър Манолев е роден през 1976 г., той започва работа в НСОРБ, където отговаря за подготовката на проекти за европейско финансиране.
По-късно работи като търговски директор на "Транскарт", директор "Развитие" в "Булстрад Виена Иншурънс Груп", и като член на съвета на директорите на "Булстрад - Здравно осигуряване". От 2006-2009 г. е директор дирекция в "Мобилтел", а от 2009 до 2011 - част от ръководството на "Булгартабак Холдинг".
Влизането му в изпълнителната власт става по време на втория кабинет на ГЕРБ, когато Борисов го назначава за зам.-министър на туризма. От 2016 до 2017 г. е директор на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Избран е за народен представител от ГЕРБ през март 2017 г., като малко след съставянето на третото правителство на Борисов напуска парламента, за да поеме поста зам.-министър на икономиката.
През есента на 2018 г. той беше предложен за министър на транспорта, след като Ивайло Московски подаде оставка. Номинацията му обаче беше посрещната с критики след статия в "Капитал", в която се описваха участията на Манолев в търговски дружества заедно с обвиняеми лица; спечелени поръчки от негови дружества по търгове на "Мини Марица Изток"; както и две съдебни дела, свързани с пътни произшествия, по които Манолев се е явявал като обвиняем.
В крайна сметка, Борисов оттегли кандидатурата му от Народното събрание, но го запази като зам.-министър на икономиката.
Не е ясно дали Манолев ще се възползва от възможността да се върне на мястото си като народен представител от ГЕРБ, което би трябвало да му се пази по право. Името му нашумя именно заради привличането на рекорден брой преференции като кандидат-депутат от ГЕРБ в Благоевград - над 6700.