Какво обещава ГЕРБ преди изборите?

Двоен ръст на учителските заплати, запазване на плоския данък, вдигане на нивото на средната заплата до 1500 лева и завършване на магистрала "Хемус" до 2021 г. - това са част от ангажиментите в предизборната програма на ГЕРБ.

Бойко Борисов, Владислав Горанов, Екатерина Захариева, Томислав Дончев, Делян Добрев и Йорданка Фандъкова представиха приоритетите в секторите финанси и социална политика, сигурност, отбрана и правосъдие, енергетика и инфраструктура, икономика и държавна администрация, както и образование.

"На нас не ни е позволено да обещаваме неща, които не можем да изпълним. Не можем да ви захраним с информация, която да обещава бомбастични неща", каза бившият премиер Бойко Борисов.

"Би възникнал веднага въпросът - а защо не го направихте през досега? Защото всяка държава може да си позволи два-три приоритета. Затова в Европа всяко правителство надгражда това, което са правили предишните. Ако всяко правителство беше правило една магистрала през последните 20 години, нямаше да правим 6 едновременно. Ако всички бяха правили по 10 км метро, нямаше да се налага да правим всички десетки километри", добави още той.

Бившият финансов министър Владислав Горанов посочи, че доходите ще продължат да растат, но "както досега - с ръста на икономиката, устойчиво, без популизъм и без да се очакват чудеса".

"През мандат с наше управление при темповете, с които се развиваше икономиката досега, можем да очакваме постигането на минимална работна заплата от 650 лева, без това да създава натиск върху заетостта. Реално е да се очаква 1500 лева средна работна заплата. Правим тази прогноза на база на развитието на икономиката в годините на нашето управление. В края на мандата се очаква до 120 млрд. лв. брутен вътрешен продукт", каза Владислав Горанов.

ГЕРБ се ангажира за прехвърляне на ТЕЛК-овете към НОИ и за прекратяване на злоупотребите с инвалидните пенсии, както и за "интензивно поощряване на семействата, които отглеждат до 3 деца, и силно намаляване на подпомагането за семейства, които отглеждат повече от 3 деца".

Бившият правосъден министър Екатерина Захариева посочи, че приоритет на ГЕРБ ще бъде "бързата и справедлива администрация и съдебна власт".

ГЕРБ ще работи за отпадането на депутатския имунитет и въвеждане на 3-месечни доклади за отчетност на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС пред Народното събрание по важни за обществото теми като корупция, организирана престъпност и битова престъпност.

"При номинирането на нов Висш съдебен съвет ще консултираме с професионалните общности своите номинации за членове, ще ги обявим максимално рано и ще организираме публично изслушване", каза Захариева.

ГЕРБ се ангажира да разшири правомощията на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, така че "независимо дали има повдигнато обвинение срещу лица на високи държавни позиции, които не могат да докажат произхода на доходите си, имуществото им да бъде отнето", така както сега се случва при влязла в сила присъда.

Захариева се ангажира, че до края на 2018 г. ГЕРБ ще изпълни всички препоръки към изпълнителната власт, които ЕК постави в последния си доклад.

Борбата с битовата престъпност ще бъде сред приоритетите на ГЕРБ в сектор сигурност, където се дават обещания за "присъствие на полицията във всяко населено място и подобряване насредствата, с които служителите на МВР се борят с битовата престъпност".

Сред ангажиментите е и разширяване на правомощията на българската армия, за да може тя да задържа нелегално миналите границата в периметър от 30 км.

Кметът на София Йорданка Фандъкова обяви, че образованието ще е "категоричен управленски ангажимент на ГЕРБ в следващия мандат".

Тя посочи, че основна грижа на евентуално правиелство с мандат на ГЕРБ ще бъде борбата с неграмотността, като се ангажира, че "семействата, чиито деца не ходят на училище, няма да получават помощи наистина".

Бюджетът ще гарантира двойно увеличение на учителските мандати в рамките на 4-годишния мандат, посочи Фандъкова.

Сред останалите идеи на ГЕРБ са стимулиране на младите учители, увеличаване на психолозите и помощниците на учителите, поставяне на интерактивни дъски във всяка класна стая, както и допълнително финансиране на приема на инженерни специалности, IT специалистите и подготовката на кадри за педагогически специалности във висшето образование.

#1 Читателят 03.02.2017 в 17:56:49

И сега, ако някой им повярва...

Новините

Най-четените