Край на разследването срещу Ивайло Московски

Ивайло Московски няма да бъде съден за смъртта на 3-годишния си син, който загина при инцидент с моторна шейна в Боровец на 2 февруари 2018 г. Това съобщава в. "Сега", който разполага с постановлението за прекратяване на разследването срещу бившия министър на транспорта.

Според изданието - прокурорът от СГП Емилия Варадинова е преценила, че няма данни за престъпление, въпреки че безспорно смъртта на детето е настъпила заради падането на управляваната от бащата шейна.

Според прокуратурата инцидентът е резултат на случайно деяние и водачът не може да отговаря за него, защото "не е бил длъжен и не е могъл да предвиди последиците" - включително не е бил запознат с техническите данни на шейната, с правилата за управлението й, с препоръчителната скорост за движение, нужната екипировка и факта, че се е движил по трасе, което не е преназначено за шейни.

Снегомобилът, с който се е движил Ивайло Московски, е закупен на старо, а последните данни за сервизно обслужване са от 2014 г. Собственикът им Васил Михайлов, който е бил семеен познат на бившия министър, не е преминал през инструктаж за безопасност и не е информирал Московски, преди той и детето да се качат.

В постановлението става ясно, че при навлизане в остър ляв завой една от ските на шейната на Московски е потънала в снега, машината се е наклонила надясно, навлязла е в неутъпкания сняг и се е ударила в дърво. Сблъсъкът е причинил закрита черепно-мозъчна и гръбначно-мозъчна травма на 3-годишното дете, което е седяло непосредствено пред баща си. Експертите на прокуратурата са установили, че дори да е носило каска, момчето е щяло да пострада фатално, пише в. "Сега".

В документа не се посочва дали Ивайло Московски е изследван за съдържание на алкохол в кръвта след катастрофата.

Решението да не се води съдебен процес срещу бившия министър идва почти 1 година след тежкия инцидент. Междувременно Ивайло Московски беше освободен от поста си в Министерството на транспорта, а в края на 2018 г. беше назначен за вицепрезидент в Черноморската банка за търговия и развитие.

#1 Онуфрий 21.01.2019 в 11:12:16

"не е бил длъжен и не е могъл да предвиди последиците" - включително не е бил запознат с техническите данни на шейната, с правилата за управлението й, с препоръчителната скорост за движение, нужната екипировка и факта, че се е движил по трасе, което не е преназначено за шейни. ==================================================== Това е някакъв пълен абсурд. Точно поради тези причини трябва да бъде съден! Интересно аз ако се кача на някой ТИР, за който имам само бегла представа как се управлява и никога не съм управлявал, и после примерно изпомачкам няколко коли и човека в тях, дали съсдът ще ме оправдае защото не съм бил запознат с техническите данни на камиона, с правилата за управлението му, с препоръчителната скорост за движение, нужната екипировка и факта, че се е движил по трасе, което не е преназначено за камиони.

#2 Вълков 21.01.2019 в 13:12:34

Така е пич,за кокошка няма прошка за милиони НЯМА закони.

#3 Solmyr 23.01.2019 в 20:33:18

Виновен няма, а и няма да има щом човека в чиито ръце е възложено разследване дава становище почиващо не върху законите и дълга към тях, а върху дребните, цинично дребните изгоди и страхове от загубата на тези изгоди.

Новините

Най-четените