Речта на Доган: Държавата има нужда от промяна, но никой не е готов за нови избори

В традиционната си вече реч от новогодишното парти на ДПС почетният председател на партията Ахмед Доган заяви, че в момента се налага смяна на политическия модел на страната, тъй като липсват всякакви реформаторски идеи и визия, но поне към момента нито една от партиите не е готова за нови избори.

Сред висшите членове на партията, събрани в Сараите на Доган в Бояна, почетният лидер на ДПС заяви, че в новият модел на управление решаваща роля трябва да играе гражданското общество.

Доган също така констатира, че реалните опити за реформи подменят с абстрактни европейски реторики, които са далеч от проблемите на избирателите.

Почетният лидер на ДПС отчита още, че политическите сили у нас нямат желание и готовност за предсрочни избори, но не изключва като вариант да стигнем и до тях, ако управляващите са вкопчени във властта като самоцел без осъзнаването на нуждата от промяна.

Ето и цялото изказване на Ахмед Доган:

"Уважаеми г-н председател,

Уважаеми дами и господа,

Разбираемо е, че тази година е особен маркер в нашето политическо съществуване, защото тя бележи един цикъл в развитието на страната и на Движението: 30 години Преход - 30 години ДПС.

Но преди всичко искам да ви поздравя за успешното представяне на МИ-2019. Безспорно е, че ДПС утвърждава и разширява присъствието си в местната власт. На всички ви е ясно, че това е надстроен капацитет за по-добро представяне на следващи парламентарни избори. В този контекст има неудачи и проблемни ситуации в някои региони, но се надявам, че след прецизни анализи ще предприемете мерки и стратегии за тяхното преодоляване.

Фразата „30 години Преход - 30 години ДПС“ се произнася сравнително лесно. Но започнеш ли да я осмисляш в реални измерения като мотивация, модели на политическо поведение с действия и противодействия, имаш чувството, че по-скоро се занимаваш с драматургия, а не с политика. Затова от моя гледна точка няма необходимост да се прави ретроспективен анализ на генетичната политическа връзка на Прехода с появяването на ДПС в социалното пространство, защото субективното изместване на ролевата значимост в този процес ще бъде неизбежно.

Като прелиствам различни страници с анализи и лични спомени на участници в Прехода за сетен път се убеждавам, че ретроспективното изместване е проклятието и достойнството на историята, когато е третирана с „лично участие” и от близка дистанция. Оказва се, че в някои случаи да пишеш История е равносилно, дори по-значимо, от това да правиш История.

Темата за Прехода като че ли е на път да се превърне в „ историческа реалност” и формално е предметна област на изследване от анализатори и историци. Но тъкмо заради „близката дистанция” и „личното присъствие” реалността на Прехода е от хибриден тип с явно доминиране на политическото над историческото. Затова оценките за Прехода като правило си противоречат, дори взаимно изключват. Но тази привидна обективна неопределеност на ценности, позиции и оценки за 30-годишен период от най-новата история на страната е нормален феномен в условията на демокрация. Проблемът е, че се появи ново поколение, което възприема реалността на Прехода с изкривени оценки и позиции или като незавършен процес без котва.

Разбира се, една от важните предпоставки за това е обстоятелството, че значителна част от начинателите  и потърпевшите от Прехода актуално присъстват в политическия спектър на публичното пространство. В емблематичен смисъл това са БСП-СДС-ДПС, които са далеч от постигане на съгласие за действителните им роли в този процес.

Но фундаменталният въпрос, който виси в публичното пространство, е не толкова кой каква роля има в Прехода, а:

Какво ни дадоха тези 30 години от началото на демократичните промени в България?

Сложен и труден въпрос, който няма еднозначен отговор.

Ако има категоричен позитивен или негативен отговор с изреждане на постиженията и „щетите“ като в имотен регистър, ще бъде погрешно, защото няма да издържи на очевидните екзистенциални реалности  и на тестването на времето.

Едно е сигурно, като система на отчитане на постигнатото и изпортеното, от днешна гледна точка Преходът ни даде възможност за демократични промени, но без програмирана визия за технологията на реформите: кое, как, доколко и с каква скорост да се извършат във времето.

Вместо визия бяха внесени отвън различни модели и нормативни реалности, които имаха над 200-годишна история. А нашата социално-икономическа система и колективният субект, в лицето на основните институции и на родените от Прехода политически партии на Демокрацията, не можаха да намерят оптималната политическа мяра на взаимодействие на импортираните с наличните реалности вътре в страната. Несъвместимостта на „ външното” и „ вътрешното” изкривиха опциите за преобразуване на възможното в действително, създавайки мътна политическа среда, което впоследствие започна да продуцира дефектирани социално-икономически и политически реалности.

Когато след 30-годишна история говорим за дефектиране на демократичните правила, норми и реалности, това най-малкото е тревожен сигнал в обществото. Но няма как да си затворим очите пред очевидни и очевадни политически реалности. Опорочаването на изборния процес се превърна в епидемия, която обхвана всички политически формации и това рефлектира върху нормалното възпроизвеждане на демокрацията и поставя под съмнение нейната легитимност. Обективно погледнато политическата система на обществото се връща в изходното си положение на стартиране на Прехода, когато правехме избори под надзора на външни наблюдатели, включително и от Сената на САЩ.

Нашата демокрация е представителна. Всеки кандидат за „ представител” на гражданите по правило трябва да се състезава с други като него и да предложи ясна визия за обслужване на гражданите, които го избират и пред които той би трябвало да се отчита като техен представител във властовата система. Тази „визия” постоянно трябва да се обновява, съобразно потребностите на обществото. Проблемът е, че точно това не се прави. Липсата на визия се подменя с абстрактни политически реторики на европейски теми, което е индикация, че не се познават реалните проблеми на хората. Изправени сме пред сериозен дефицит на реформаторски идеи, защото стремежът към властта и властовата система на обществото се превърна в самоцел за елита със силата на опиат. Подобна социално-политическа ситуация поражда умора, апатия и демотивация в обществото, а по правило политиците се превръщат в гръмоотводи на цялата натрупана негативна енергия в национален и международен мащаб.

Според мен една от основните причини за избуяването на национализмите и популизмите, както и на техните спонтанни противодействия в европейски мащаб, е умората от инерцията и рутинността на демократичната система на управление.

В това състояние на социума, като че ли „автоматично” се задейства защитната система на демокрацията. Впечатляващ най-нов пример за този защитен механизъм на демокрацията е „Движението на сардините” в Италия: никому неизвестни четирима млади хора за няколко седмици изкараха над триста хиляди граждани на улицата, за да протестират ”срещу културата на омразата и разделението”, за „отговорни избори”, за „ утвърждаване на демокрацията”, „да събудят италианската политика”…

Тази ситуация упорито напомня за легендарния „ефект на пеперудата” за динамичното балансиране на времето и живите системи в природата: при определени условия едно спонтанно микроколебание на въздуха може да породи буря в другия край на света.

Демокрацията е като Природата, тя има вътрешна необходимост постоянно да е в режим на самоорганизираща се система. Но докато Природата рестартира нарушения си динамичен баланс с катастрофични явления, а понякога дори с „ един вирус”, то в едно цивилизовано общество не би трябвало да се допусне такъв радикализъм. Въпреки че подобни феномени се превърнаха в политическо ежедневие на нашата цивилизация.

В този социално-политически контекст по всичко изглежда, че рестартът на демократичния модел, съчетан с моралния императив, е нежният, но неизбежен изход от тази ситуация. Кога и как ще се получи това, зависи от зрелостта на политическия елит и на гражданското общество.

Когато говорим за цикличност във включването на защитната система на демокрацията не трябва да се фокусираме само върху политическите реалности в България, дори не бива да се възприема изцяло като европейско явление. Характерен политически синдром на цикличността е появяването на политическия терен на  неочакван, „неопитен” , нетипичен с харизматичен профил политически субект. Така се получи в САЩ с президента Тръмп.

Цикличността предполага, че е време за промяна на парадигмата на властовата система, понякога полюсно, съобразно историческите традиции на властовата система, манталитета на гражданското общество и „ градуса” на международната среда. Европа има най-богат опит в коригирането или преобразуването на полюсите на властовата система, подходящо дозирани с леви, десни и центриски идеи. Последният пресен пример е Брекзит, който поставя на изпитание самата идея за обединена Европа.

От тази гледна точка на този етап либералната идея се намира в състояние на историческа пауза, тъкмо поради това нейните приоритети са да противодейства на всичко, което застрашава демокрацията. Либерализмът сериозно трябва да си адаптира визията за устойчив политически и икономически ред в света. След възхода и кризата на неолиберализма, явно е необходимо да се реформира самия модел за либерална визия за развитие на света. Защото основните ѝ постулати и практики са от времето на модернизма и класическия капитализъм.

Друг важен цикъл, който тепърва предстои да се разгърне, е дисхармонията на цикъла на натрупване с този на разпределение и преразпределение. Това, разбира се, не е от сантимент към „социалната идея”, а от увеличаването на рисковите фактори за предизвикване на рецесия, вследствие на прекалено широко отворената ножица между бедни и богати.

Всички партии ще станат малко по-социални и ще заговорят за социалния вектор на обществото. Това безспорно е нов политически портал за левите партии в Европа, но доколко те са готови да се възползват от преобразуването на парадигмата за стабилността на финансовата система и тази на властовата система, е друга тема.

В този ред на мисли, към днешна дата в политическия спектър на България няма нито желание, нито готовност за предсрочни парламентарни избори. Всяка политическа сила се надява за нормално приключване мандата на управляващото мнозинство с очакване максимално да се възползва от парламентарното време за прелегитимиране, позициониране и евентуално за конструиране на нетипични коалиционни формати. Целта им е гарантирано участие във властовата система на държавата.  И тъкмо затова, ако волята им за власт надделее  над идеята за собствената им сигурност като политически партии, предсрочни парламентарни избори са възможни.

Политическата необходимост от рестартиране на политическия модел на обществото в една или друга степен се осъзнава, но сравнително по-малко се изговаря или се отлага във времето. Защото рисковите фактори за продуциране на „критичната точка“ на хаоса в партийните структури се явява проблемният възпиращ фактор за подобно радикално решение. Тъкмо поради това решаващият фактор за рестарта в случая е зрелостта и готовността на гражданското общество!

Бъдете живи и здрави и весели празници!

Ахмед Доган"

#1 ННН 20.12.2019 в 09:02:05

Ох, разтопих се от умиление!!! "Лайното изплува", трейлър за политическия гений на този отявлен Нещастник!

#2 Шамито 20.12.2019 в 13:50:06

Поредната политическа наглост на галеникът на извратения български преход.Щом ТОЙ не е готов то всички не са готови.И забележете.Охраняват го като бисер на курвенската демокрация.

#3 dedo adji 20.12.2019 в 16:00:46

А бе докога насоките на България ще се задават от Истанбул? За пръв път от началото на демокрадията при това правителство турците не са фактор над местно ниво, а раята зяпнала турския бюлюкбашия в устата. Не съм чел и няма да чета речта му, да я четат в Дейли орман и Кърджали.

#5 Dox 20.12.2019 в 18:01:02

Аз пък си немАх време, та я четох тая реч. Специално за Дедо, ще му я резюмирам в едно-две изречения, щото, все пак требе да е информиран, а в речта много се набляга на гражданското общество. И така: "Задават се промени и промени в парадигмите. Опичайте си акъла, да не заАпете накрая големото дрЪво." Горе-долу, за това става дума.

#6 dedo adji 20.12.2019 в 18:03:21

Никакъв маркетинг, вафличке, нищо не продавам. Бисерите на мъдростта си ги хвърлям гратис в кафенето и не ме смущава, че понякога ги газят кални свински копита.

#7 dedo adji 20.12.2019 в 18:15:02

Благодаря, Доксе. То трябва ясновидство като на баба Ванга за тоя генерален извод. Като че ли досега сме яли баклава. И друг път съм ти казвал, че с главна буква се пише само Неговото име. Не богохулствай, богомиле.

#8 Dox 20.12.2019 в 18:49:34

Дедо, вярно, че за втори път ми правиш тая забележка, ама аз нещо не вдявам. За коя точно главна буква става въпрос? Ако е за "Дедо", нали знаеш, че главата на богомилската община се е наричал "Дедец". Какво те смущава толкова?

#9 dedo adji 20.12.2019 в 20:53:06

Точно затова става въпрос. Доксе. Аз съм обикновен дядо и никога не съм претендирал да бъда глава, камо ли на богомилска църква. Служебно бях главен механик, глава на машинна команда. Сега съм гладен механик, глава само на семейството си. ама нали знаеш, човекът може да е главата, но жената е шията, която върти главата.

#10 Dox 20.12.2019 в 23:08:38

Офффф! Тва ли било. Ми така кажи бе, Дедо. Глей ся - нито ти, нито аз сме от вчера, за разлика от жените ни /защо "за разлика" - тука нема а ти обясняам, щото може да го прочете некоя жена, включително некоя от нашите. Защо - пак нема а ти обясняам. Тайна е и има защо/. Да, верно, прав си - шията върти главата, но не си ли забелязал, как много често главата казва на шията как да я върти? Нещо повече - главата се прави, че е напълно подчинена на шията, а тя , последната си умира от кеф. Театро! И сценарио! Но, без тях не може. Иначе, светът ще е ега ти сивата скука. Знаеш ли защо децата обичат да си играят, Дедо! Защото душите им още не са се отделили напълно от там, от където идват. И където един ден пак ще се завърнат. И където е Истината. По тези въпроси много обичали да дискутират нашите хора - богомилите. Имали са си отредени дни /и нощи/ само за това. Те са били против плащането на данъци /мечтата на всеки частник днес навсякъде по света/. Считали са това за извращение. Отричали са частната собственост, освен ако не е измислена от теб песен, изваяна скулптура или направена и боядисана от двете ти ръце каруца. Целта на човешкото съществуване /пребиваване тук/ за тях се е изразявало в непрекъснатия стремеж към усъвършенстване - без значение в какво. Може да си изкусен метач, невероятен берач на малини, виртуозен подковач на коне и волове... . Добиването на такива умения за тях е било равнозначно на достигане на нещо по-висше, от това което всички могат да видят наоколо. На докосване, даже на сливане с ... Божественото, Съвършеното. Този мироглед са го наследили много отдавна от трако-орфизма по нашите земи. Не са били нужни реклами или "убеждения", за да го възприемеш. Достатъчно е било само да го видиш. И така .... Докато един ден, точно по тези наши земи, не се появили гърците. ...

#11 dedo adji 21.12.2019 в 00:00:59

Отказвам се, Доксе, и се разкайвам, че те подпалих. На твоите високи идеи не им е мястото в Ганковото кафене. Тук говорим за земни работи, като това, че няма да има предсрочни избори. За което нямаме нужда от Доган паша да ни го каже.

#12 Nenimir 21.12.2019 в 06:13:41

Да държавата има нужда от промяна, но "гражданското общество" са необразовани, първосигнални селяндури. Държавата се управлява според инструкциите на САЩ, така че надежда няма.

Новините

Най-четените