След разговорите между Бойко Борисов и Дмитрий Медведев "по никакъв начин не можем да говорим, че ставаме по-зависими от Русия".
Това коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Тя отново защити съживяването на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". "Технологията е най-съвременната и най-сигурната", посочи Петкова пред Nova на въпрос дали реакторите ще са остарели, ако АЕЦ Белене бъде построенa през 2029 г.
Енергийният министър посочи, че политиката на Европейския съюз по въпросите на енергетиката предвижда централите, които работят с въглища, да бъдат елиминирани. Допълни, че в същото време площадката за АЕЦ Белене не е подходяща за паро-газова централа.
Що се отнася до рисковете от изграждането на нова атомна централа на това място, от сеизмична гледна точка "няма опасност" според изследванията на БАН, обясни енергийният министър.
Петкова отново посочи, че налице е много сериозен инвеститорски интерес от компании от пет различни държави - Франция, Южна Корея, Китай, Русия и САЩ. Покана ще бъде изпратена до всеки инвеститор, който е проявил интерес.
"Аз съм оптимист по отношение на реализацията на този проект, защото той ще е необходим не само за България, но и за целия регион", коментира енергийният министър.
Направеното до момента по проекта "Турски поток" напълно спазва европейските правила, коментира Петкова във връзка с плановете за внасянето на руски природен газ през Турция.
Тя поясни, че има 484 км липсваща инфраструктура в Северна България. Там трябва да бъде изградена тръба, за да може през газов хъб "Балкан" природен газ да се пренасочва към българо-сръбската граница при Зайчар. От 21 декември 2018 г. се провежда обществена поръчка за реализацията на проекта.
Тръбата ще струва 3 милиарда лева, които държавата ще плати. Анализите показват, че приходите от нея на година ще са 397 милиона лева като така към 2039 г. приходите ще са над 7 милиарда и инвестицията ще се е изплатила.