Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Ето кой влиза в Столичния общински съвет

В новия Столичен общински съвет ГЕРБ няма да има мнозинство Снимка: webcafe.bg
В новия Столичен общински съвет ГЕРБ няма да има мнозинство

В новия Столичен общински съвет (СОС) мандат 2015-2019 г. ГЕРБ няма да има мнозинство. В на 61-местния орган влизат 9 партии. Това сочат окончателните данни на Общинската избирателна комисия в София.

Феноменът 15/15 - съвпадението на партийния номер, с номера на кандидата в листата, не подмина и избора на общински съветници в столицата. Листите за общински съветници на ГЕРБ, Реформаторския блок, БСП, АБВ, ВМРО и "Атака" в София са пренаредени.

За първи път от 8 г. ГЕРБ няма да има мнозинство в СОС. Партията на Бойко Борисов събра 42.88% от гласовете на столичани и ще има 30 общински съветници.

Новите лица, които ще са съветници за първи път, са само пет - певицата Йоанна Драгнева, икономистът Ваня Тагарева, лекарят Веселин Милев, социоложката Михаела Иванова и юристът Ботьо Ботев.

Втора политическа сила в СОС е Реформаторският блок, който събра 16.43% от гласовете на избирателите и ще има 11 съветници.

Този дава възможност на ГЕРБ и РБ да формират коалиция, с която ще имат квалифицирано мнозинство от 41 съветника в СОС.

БСП постига най-лошият си резултат в столицата за последните 25 години - 9.89% от гласовете. Левицата ще има 7 общински съветници.

ВМРО утроява резултата си на тези избори и със събраните 4.79% е четвърта политическа сила и ще има трима съветници. "Атака" запазва двете си места в СОС, които имаше и досега.

Четири нови партии за първи път ще имат свои представители в СОС - коалиция "Сердика", в която влизат АБВ и "Български социалдемократи", "Глас народен", "Движение 21" на Татяна Дончева и "Зелените".

Ето и съветниците по партии

ГЕРБ – 30

Елен Герджиков
(председател на общинския съвет в мандата 2011-2015, общински съветник 2007-2011);

Силвия Христова (общински съветник 2011-2015, с преференция от номер 15 в листата, който съвпада с партийния номер в бюлетината);

Орлин Алексиев (общински съветник 2007-2015, председател на комисията по бюджет и финанси 2011-2015);

Малина Едрева (председател на групата на общинските съветници от ГЕРБ 2007-2015, председател на комисията по култура и образование 2011-2015);

Татяна Георгиева (общински съветник и председател на комисията по сигурността 2007-2015);

Йордан Господинов (общински съветник 2011-2015);

Николай Стойнев (общински съветник, зам.-председател на Столичния общински съвет и председател на комисията по стопанска политика, 2007-2015);

Екатерина Йорданова (общински съветник 2007-2015);

Ирина Йорданова-Колева (общински съветник 2007-2015);

Лорита Радева (общински съветник и председател на комисията по околна среда 2007-2015); Анна Стойкова (общински съветник 2011-2015);

Валя Чилова (председател на ГЕРБ-предприемачи, общински съветник 2007-2015, Столична агенция за приватизация и инвестиции);

Зафир Зарков (общински съветник и инициатор на стратегията за велотранспорт 2011-2015); Михаил Владов (общински съветник 2011-2015);

Андрей Иванов (бивш председател на Столичния общински съвет, съветник - 2007-2015);

Ботьо Ботев (първи мандат);

Искра Ангелова (общински съветник 2007-2015);

Мита Георгиева (общински съветник 2007-2015);

Нина Чанева (общински съветник 2011-2015);

Йоанна Драгнева (първи мандат, певица);

Венетка Серафимова (общински съветник 2011-2015, районен кмет на "Люлин" 2007-2011);

Ивелина Джартова (общински съветник 2011-2015);

Орлин Иванов (общински съветник, председател на постоянната комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика 2007-2015);

Иван Илиев (общински съветник 2007-2015);

Живка Новкова (общински съветник 2011-2015);

Ваня Тагарева (първи мандат);

Борислав Борисов (общински съветник 2011-2015);

Веселин Милев (първи мандат);

Михаела Иванова (първи мандат);

Анатоли Илиев (общински съветник 2011-2015).

РБ – 11

Трайчо Трайков
(бивш министър на икономиката на ГЕРБ, Граждански съвет на Реформаторски блок);

Марта Георгиева (ДСБ, общински съветник 2014-2015);

Прошко Прошков ("Движение България на гражданите", общински съветник 2011-2015);

Иво Божков (ДСБ, първи мандат);

Николай Толчев (ДСБ, избран, заради съвпадение на преференциалния с партийния номер);

Иветка Петрова("Движение България на гражданите");

Радослав Абрашев (СДС, общински съветник 2011-2015);

Стефан Марков ("Движение България на гражданите");

Борислав Бориславов (СДС, общински съветник 2011-2015, 2007-2011);

Антон Койчев (СДС, общински съветник 2014-2015);

Теодор Петков (СДС, първи мандат).

БСП – 7

Калоян Паргов
(общински съветник 2007-2015);

Марин Стоянов (избран, заради съвпадение на преференциалния с партийния номер, първи мандат);

Владимир Данев (общински съветник 2011-2015);

Милка Христова (общински съветник 2011-2015);

Борис Цветков (общински съветник 2007-2013, депутат 2013-2014);

Николай Николов (първи мандат);

Ирена Анастасова (първи мандат).

ВМРО – 3

Карлос Контрера
(секретар на ВМРО);

Ангел Джамбазки (общински съветник 2011-2014, евродепутат от 2014);

Виолета Тодорова (избрана, заради съвпадение на преференциалния с партийния номер, първи мандат).

"Сердика" – 3

Георги Кадиев
(общински съветник 2007-2013, настоящ депутат);

Войслав Тодоров (избран, заради съвпадение на преференциалния с партийния номер);

Тодор Цанев

"Атака" – 2

Николай Пехливанов
(депутат 2009-2013г.);
Станчо Станков
(избран, заради съвпадение на преференциалния с партийния номер, първи мандат).

"Глас народен" – 2

Светослав Витков
(певец, първи мандат);

Венцислав Мицов (първи мандат).

"Движение 21" – 2

Стоян Александров
(бивш министър на финансите в кабинета на Любен Беров, първи мандат); Симеон Славчев (зам.-председател на "Движение 21" и лидер на столичната структура, първи мандат).

"Зелените" – 1

Иван Велков
(първи мандат).



Най-четените