ГЕРБ намига на БСП и ДПС за Конституцията

ГЕРБ събра подписи за внасяне на промените в Конституцията, но ще търси максимално съгласие в парламента с цената на компромиси, съобщи председателят на НС Цецка Цачева пред БНТ, без да уточни какви точно компромиси ще направят управляващите.

До вчера вечерта ГЕРБ е осигурила подкрепата на 97 депутати за предлаганите промени за съдебната власт и функционирането на Висшия съдебен съвет.

Реформаторският блок е твърд привърженик на поправката на основния закон, която следва съдебната стратегия на ресорния министър Христо Иванов. Патриотичният фронт също даде подкрепа, въпреки първоначалните оплаквания, че не са наясно. В АБВ смятат, че ВСС не трябва да бъде разделян, както е по план.

„На АБВ им трябва още време. Но аз разчитам, че след работата във временната комисия също да получим гласовете на АБВ", каза Цачева.

Промяната в Конституцията изисква съгласие от 180 депутати, а партиите, подкрепящи кабинета, имат общо 137 депутати. За внасяне на поправките в основния закон са нужни само 60 депутати, с които ГЕРБ разполага. Според Цачева третото гласуване на текста ще се случи през есента.

Депутатите от Реформаторския блок смятат да предложат възможност за отстраняване от длъжност на главния прокурор при системно нарушаване на законите.

"Все още има дефицит в конституционната уредба на съдебната власт. Всички като граждани имаме резерви към съдебната власт. От друга страна, за инвеститорите, български и чуждестранни, също трябва да има стабилност. За мен е реалистично до края на тази сесия в пленарна зала да се състои първото гласуване, а на следващата - биха се случили нещата", добави Цачева.

Мая Манолова вече коментира, че промяната на Конституцията е козметична и няма да промени нищо, а лидерът на БСП Михаил Миков директно каза, че партията щу е твърдо против.

"Избирателите на ДПС няма да ни дадат мандат с наши политически решения да укрепваме властта на ултранационалистите в управлението на стената. Освен това, много е важно мнозинството първо да реши в коалицията откритите въпроси, спорове, защото те нямат консолидирана позиция, за да се обърнат и към опозиционните партии", допълни лидерът на ДПС Лютви Местан.

„Реакцията на опозицията е обяснима, има местни избори в края на годината и партиите се опитват да покажат различна физиономия. Статуквото в самата съдебна власт също е възможно да показва несъгласие. Смисълът и целта на реформата е съдебната власт да бъде освободена от политически интереси", изтъкна Цачева.

Новините

Най-четените