Борисов свиква спешна среща в МС заради казуса "Олимпик"

Премиерът Бойко Борисов свиква извънредна среща в Министерски съвет с министъра на финансите Владислав Горанов и ръководството на Комисията за финансов надзор заради ситуацията с фалита на застрахователната компания "Олимпик".

Основната тема на срещата е как може да се помогне на пострадалите клиенти на дружеството, съобщава БНР.

Очаква се също така там да бъде предложено на българските евродепутати да направят предложения в промени в европейското законодателство.

"Така или иначе това би било опасен инцидент – ние ще им помогнем с юристи и с каквото можем доколкото позволява законът. Когато стане нещо, искаме държавата да помогне. Само че държавата е на данъкоплатеца и когато кажем, че държавата трябва да помогне, това означава, че всеки от нас отделяме от данъците си за тази сфера", заяви премиерът Борисов през уикенда.

Заради фалита на компанията над 200 хиляди клиенти останаха без "Гражданска отговорност" като общата стойността на прекратените полици възлиза на 9 350 000 лева.

Междувременно от КАТ обявиха, че засега няма да глобяват шофьорите с невалидни полици на "Олимпик", но предупредиха бързо да се сключат нови.

Преди дни от БСП настояха да се свика извънредно заседание на парламента. На него социалистите искат да изслушат премиера за фалита на кипърското дружество и да се направят необходимите законодателни промени, за да може тези над 200 000 души да получат парите си обратно.

Днес от 09.00 часа се организира и протест срещу "спането" на Комисията за финансов надзор.

"Да кажем на чиновниците в Комисията за финансов надзор, че ако те са спали, ние не СПИМ. Те трябваше да НАДЗИРАВАТ застрахователните компании и да разберат, че Олимпик фалира и ще завлече парите ни. Вече ще искаме уволнения и оставки на Председателя и служителите на КФН, които 3 месеца не са си свършили работата!!!", пишат в социалните мрежи организаторите на протеста.

#2 Бай Хой 20.08.2018 в 10:08:46

Министерски съвет, начело с Вожда, са се специализирали в нищоправенето, покриването на собствената си некъдърност, шуробаджанащината и пускането на "позитивни новини". Нови Кланинки кога ще назначаваме пак?!

#3 explorer 20.08.2018 в 11:36:04

При всички деформации на пазарната икономика, да си купиш нещо с 20-30% под пазарната стойност е риск. Това кой на какво има право, върви само във форуми и ФБ групи. Свободата (правата ни) са на върха на бойното копие, те трябва да се извоюват, узаконят (документират) и отстояват. Другото са махленски(кръчмарски/форумни)приказки.

#4 deaf 20.08.2018 в 12:00:22

експлорър, къде има днес пазарна икономика,че да ми я покажеш?!

#9 Nenimir 20.08.2018 в 16:56:07

Нещо не разбирам, застрахователните компании имащи лиценз да работят в България трябва да внасят отчисления в гаранционния фонд, именно заради такива случаи. Ако Олимпик е правела вноски, те сега трябва да се исползват за да се възстановят парите на хората. Ако не са правели вноски, то как са продължавали да оперират.

#10 explorer 20.08.2018 в 17:34:39

от мен да мине, ще те светна, че няма разлика м/у сиренето без мляко, виното без грозде, кренвиршите без месо и застраховките без покритие - всичките са ментета от там насетне: поговорката за бития и …. влиза в сила ;)

#14 explorer 21.08.2018 в 09:58:43

pixie, не го приемай лично, но точно този ред на мисли е пагубен. Какво значи "Аз не съм виновна за това, че някой не е приложил контрол над "Олимпик". Не е моя работа. " Ти на луната ли живееш? Има ли контролна институция у нас, която да си върши работата? Аз ли да те уча в кои случаи се избира по най-ниска цена? Продуктите от първа необходимост и всички задължителни услуги като застраховките са най-привлекателните области за далавери. Ако така избираш и управници, няма на кого да се сърдиш.

#16 explorer 21.08.2018 в 17:38:46

@deowin, смятам че ти отдавна си се изпързалял по тази плоскост, чак отвъд океана

#20 Dox 22.08.2018 в 00:19:08

А бе какви "права", какви 5 лева бе?!!! "Правата" са хубаво и блазнещо нещо, само дето имат един недостатък - те не са част от реалността. Те са измислица и, като такава, реално не съществуват. Чаках известно време, да видя дали някой ще напише нещо по-различно, но не би .... . Наистина ли на никой не му е минало още през ума, че да застраховаш колата си, плевнята, къщата, тъщата, балдъзата .... е въпрос на личен избор. И ако такъв избор бъде зачетен и признат, тогава не би следвало да съществува и законодателство, което да ви задължава да се застраховате, както и да ви забранява, естествено. А каква е ситуацията в момента? Длъжен си да се застраховаш ... за не знам кво си. Защо си длъжен? Ами защото така е разписано в някакъв си там .... "закон". От което следва какво? Ами че на някакъв самозван частник, държавата му предоставя бизнес, но не на пазарни /обърнете внимание/, а на законови основания. Ми че то и баба знае така. Ако у нас наистина съществуваше демокрация и пазарна икономика, застраховането нямаше да е задължително. То щеше да е въпрос на личен избор. И тогава всички "застрахователи", щяха да бъдат по-различни. Щяха да се държат и по-различно. Но, за целта е нужно държавата да се грижи и да се намесва не в интерес на едрия "бизнес", а в интерес на народа. Такава ли е ситуацията днес? Ами НЕ, разбира се. Ситуацията днес може да се оприличи на фашизъм. Бързам да напомня за кой ли път, че фашизмът не се познава по свастиките и кафявите униформи. Той се познава по това, че финансовият капитал /част от който е и застрахователния/, е укрепил властта си до такава степен, че е в състояние да влияе върху държавната политика. В своя изгода, разбира се. Един вид - длъжен си да купуваш минимум по 3 кг.луканка на седмица, нищо, че си вегетарианец или че ядеш месо максимум веднъж на два месеца. Длъжен си да се подстригваш минимум 2 пъти седмично, нищо, че си плешив, при това в някои от салоните на фирма "КукуригуПетльо Хай Стайл Интеренешънъл Ко.", примерно. Или както се казва в оня виц - при комунизма - имаш две крави, държавата ти ги взима и след това ти дава мляко. При фашизма - имаш две крави, вържавата ти ги взима и след това ти ПРОДАВА, малко мляко. Има резон в това, застраховането да е задължително, но само при едно условие - застрахователните компании /или компания/ да са държавни. За да е възможен контрол. А не да ти кажат - задължително си застраховай колата, но при тези и тези частници. А ако ти опукат парите и фалират, да не можеш да им търсиш сметка, щото, видиш ли, частната собственост била неприкосновена. За това - глей си работата. Губиш и това е. Същото и като с обществените услуги - плати задължително такса смет, но на частник. А това, че "частникът" решил да "оптимизира" разходите си, като извозва боклука само в понеделник и в четвъртък, си е твой проблем. Във вторник, сряда, петък, събота и неделя ще миришеш препълнените кофи. И защо - ами защото на населението му е набито в главата, че частникът е "светая-светих". Нищо подобно!

#21 Conspirator 22.08.2018 в 01:08:25

При ''дупка''в законодателството.... ''...Съгласно Кодекса за застраховането Българският гаранционен фонд не покрива (не гарантира) дейността на застрахователи от други държави от ЕС, които извършват дейност в България при правото на установяване. ЗК Олимпик (чрез клона си в България) извършва дейност именно при правото на установяване, съответно Гаранционният фонд не изплаща обезщетения вместо този застраховател, който е със седалище в Кипър.....'' ...се появяват ''Бързи,смели,сръчни/и много крадливи/''.които запълват дупки всякакви. Ама е тегаво някак си.Липсва размахът на Остап Бендер-човекът без паспорт.

#22 Conspirator 22.08.2018 в 01:47:03

Докс,не бързай да припалваш от fake news. Три дена се вихрят простотии и интерпретации на простотията и лековерието. Нещата са много прости.Никой няма да остави над 200 000 хиляди платци на застраховка да ''глътнат въздух''. На мен,лично ми е много неприятна политическата настървеност и нечистоплътност зад всеки обикновен гешефт. Ето инфо от извора..... ...Гаранционния фонд на България и кипърския са подписали Многостранното споразумение на фондовете,съгласно което ще бъде платено на клиентите на ''Олимпик'' в България.....'' Борислав Михайлов.Председател на Гаранционния фонд в България. Идва неудобството,че всеки притежател на изгоряла полица трябва да стане ''писател''.Жалби,заверки,печати,докато им изплатят парите. Но все пак е изход,различен от ''Долу'',''Уу-ууууу''''Въх,изгорях....''

#25 explorer 22.08.2018 в 10:34:52

@pixie, именно за солидарността става дума на първо място, след това за обща култура и елементарен инстинкт за самосъхранение. При задължителната застраховка ГО, сумите отиват в общ фонд, от който се плаща на пострадалите в ПТП. Избора на по-евтина застраховка означава по-малка вноска. Това са принципните ми възражения против оплакването ти за солидарност. Не коментирам абсурдната идея да плащам по-скъпа или по-евтина застраховка, без да очаквам нищо в замяна, просто защото трябва. В случая "трябва" е въпрос на обща застрахователна култура. По данни от миналата или по-миналата година, около 16% от 4 млн. автомобила нямат ГО.

#27 explorer 22.08.2018 в 12:58:16

@winora, ти да не членуваш в младежкото БСП? Аман от милениали фитилджии дето нищо градивно не предлагат. Не съм фен на управляващите, но до момента не съм видял читава алтернатива да се явява на избори и да има шанс. До тогава, си запазвам правото да пращам подобни люде и призиви у лЕво

#31 Dox 22.08.2018 в 14:47:52

Дедо, Ама айде стига си се правил на утрепана лисица, а?! Много добре виждаш срещу какво основно бълвам змии и гущери, но пак си решил да отклониш вниманието в друга посока. Като толкова са ти мили /на теб, а и на сума ти народ още/ частниците, защо, пак питам, ще трябва да ме задължават със закон да се ползвам от "услугите" им или да купувам боклу.... пардон - "продуктите" им? Нали частникът все реве за пазар. Е, това пазар ли е? И, точно така - държавен монопол трябва да има не само върху банковата система, ами националната банка трябва да бъде на пряко подчинение на правителството, а не да е "независима", както сега. Това означава, че е пряко зависима от чужди финансови институции. В нашия /и не само/ случай - това е ФЕД. Държавен и общински монопол трябва да има и върху застраховането, върху тютюнопроизводството, върху всички обществени услуги, като транспорт, сметоизвозване, чистота, строителство и поддръжка на инфраструктура, здравеопазване, образование, култура. Почти всичко от гореизброеното беше дадено на частници. Е, и? Видя се докъде я докараха. Построят някъде пътче на баснословни цени и след някоя и друга година то е за основен ремонт. За това и почти 2/3 от сегашната инфраструктура е още от татово време. И е още, що-годе годна за ползване. А продължават да ти искат винетки и да реват, че цените им са ниски. Защо? Ами за да има пари да плащат на частниците. За това. И, казваш, банките, застрахователите и въобще частниците, не били благотворителни организации /някои направо са влюбени в това клише/. ОК, ами ние пък, гражданите, да не би да сме?! Макар че на практика сме точно това, но по задължение. Длъжни сме, по закон, да бъдем благотворители на частниците. Плати им застраховка, плати им такса-смет, плати им винетка, плати им здравна осигуровка. А те да викат, че трябвало по-малко държава и повече "пазар", щото парите /ти да видиш/ не достигали. Цинизъм, наглост и дебелоочие!!! Пак ти обръщам внимание, че подобна картинка говори за фашизъм, пък ти си дрънкай за ТКЗС-тата. Ако който и да било частник, не е полезен с нищо за обществото, начаса трябва да бъде арестуван, съден и изпратен поне за 15 години в затвора, със задължително полагане на обществено-полезен труд, а имуществото му конфискувано в полза на държавата. Колко пътища и жп-линии се нуждаят от ремонт, колко язовири, сгради, машини и пр. Ето къде и как могат да са полезни.

Новините

Най-четените