През 2018 г. България ще бъде домакин на Седмата среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, известна като "16+1".
Тази договореност беше постигната по време на пленарните разговори в рамките на Срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, съобщиха от правителствена информационна служба.
През последните години сътрудничеството във формат "16+1" се е развило значително в областта на политиката, икономиката и търговията, транспорта и логистиката, свързаността.
Това подчертаха премиерът Бойко Борисов и унгарският му колега Виктор Орбан.
Признателен съм на премиера Ли Къцян, на министър-председателя Виктор Орбан, на всеки един от моите колеги за подкрепата им България да бъде домакин на следващата среща на върха по инициативата "16+1", каза премиерът Бойко Борисов.
Той посочи, че годината, която започва, е знаменателна за страната ни предвид и първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз.
Инициативата "16+1" с всички свои проекти ще допринесе не само за просперитета, но и за мира, посочи Бойко Борисов. Той подчерта, че приоритет по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. остава евроинтеграцията на страните от Западните Балкани.
"Високата степен на мобилизация и мотивираност на правителството, произтичащи от организацията на Председателството, ще допринесат и за подготовката и обезпечаването на едно успешно домакинство на Седмата среща на върха "16+1" в София", смята Борисов.
"Имаме редкия шанс да съчетаем две огромни икономически сили - ЕС и Китай със своите инициативи. Това ще даде възможност да напреднем по много проекти. Колкото повече проекти реализираме, толкова повече регионът ще бъде проспериращ и конкурентоспособен", коментира българският министър-председател, цитиран от пресслужбата на МС.
Премиерът Виктор Орбан изрази надежда, че българското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2018 г. ще бъде успешно и че темите за Западните Балкани, бъдещето на Европа, миграцията, многогодишната финансова рамка, кохезионната политика, конкурентността, дигитална Европа са изключително важни за всички граждани на европейската общност.