Борисов: С "Балкански поток" оставаме в газовата игра

"Докато някои обясняват и питат какви са ни отношенията със съседите, днес беше подписан договор за изпълнението на разширението на газопреносната инфраструктура от турско-българската до българко-сръбската граница - Балкански поток". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на подписването на договора между "Булгартрансгаз" и обединение Консорциум "Аркад".

На церемонията освен българския премиер присъстваха още министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на промишлеността и търговията на Руската федерация Денис Мантуров и посланика на кралство Саудитска Арабия Масфер Бил Абдулрах.

По думите на Борисов отношенията между България и Русия не са влошени и допълни, че започващият от утре строеж на "Балкански поток" е много положителен и за двете държави, които по тази тема действат заедно.

Самият договор е за доставка на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на разширението на газопреносната инфраструктура от турско-българската до българо-сръбската граница.

"Проведоха се много срещи, включително и с руските партньори, с колегите със Саудитска Арабия, с министъра на Русия. Това е т.нар. "Балкански поток". Огромни усилия ни струваше, но при една много прозрачна и честна процедура държавната компания на Саудитска Арабия се класира първа и от утре почваме изпълнение", каза премиерът

По думите му страната ни ще спечели от това, че оставаме в газовата игра, както и от транзитни такси.

"Ще спечелим от този проект, защото оставаме в газовата игра. Иначе, TAP, TANAP, потоците обикалят покрай България. След спирането на "Южен поток" по време на предишното правителство заради корупция и прекратяването по вина на Запада на "Набуко Уест", където ние бяхме моторът, всички газови потоци обиколиха България. Ще печелим от транзитни такси, след като се изплати, газопроводът ще си остане български, когато си изплати. И най-вече, нашите съеди от Северна Македония, Сърбия и Унгария ще имат алтернативен газ. Плюс интерконектора с Гърция оставаме на картата на газопразпределението, иначе просто изчезваме", подчерта Борисов.

Изпълнителният директор на "Булгарстрансгаз" Владимир Малинов акцентира, че с подписването на този договор се дава началото на успешното сътрудничество с хората от Саудитска Арабия. По думите му очакванията са приходите за следващите 20 години за "Булгартрансгаз" да нараснат двойно.

Малинов се надява да бъде реализиран проектът в най-кратък срок, както и да се увеличат доставките на природен газ за целия Балкански регион. Договорът е за над 1 млрд. евро, а срокът за реализирането му - 515 календарни дни от датата на сключването на договора. В рамките на първите 250 дни трябва да бъде изградена линейна структура, което да позволи "Булгартрансгаз" да достави необходимите количества природен газ към съответните страни.

"През България ще тече газ и от Русия, и от нашите съседи, и втечнен газ от интерконектора. Изпълнител ще е този консорциум на държавната компания на Саудитска Арабия. Ако видим много зор с цената на бензина, ще ви караме и по малко бензин да пускате по него", обърна се министър-председателят към представителите на саудитската компания, като уточни, че думите му са в рамките на шегата.

Борисов също така коментира, че стартиращият утре строеж на "Балкански поток" е много положителен и че по тази тема България и Русия действат заедно. Той припомни, че България е заплатила реакторите за АЕЦ „Белене“ и отбеляза, че за страната ни е важно процедурите около проекта да са прозрачни, ясни и точни: „Съревнованието е много голямо между Държавата компания на Китай, на Южна Корея. Така че ще се постараем максимално бързо да проведем всички тези преговори. Виждам и огромен шанс, ако параметрите и изпълнението са в рамките на договорените правила, да стане един много добър проект“, добави още Борисов.

#1 Оби Уан 18.09.2019 в 14:05:31

Г-н Бойко Борисов след подписване на споразумението за „Южен поток”: Пресконференция, ноември 2010 г. - „С подписването на днешното споразумение ние даваме възможност на следващите правителства в България да получават по над два млрд. долара годишно от този тръбопровод в бюджетите си, а не да дотират чужди компании – коментира премиерът Борисов. – Със същото темпо работим и по европейския проект „Набуко”, така че България действително да стане газов център на Балканите.” Интервю за “Файненшъл Таймс”, ноември 2010 г. - „Този проект ще създаде нови работни места в България. Следващото правителство ще събира транзитните такси за газа, транспортиран през газопровода, и ще могат да се изплащат по-високи пенсии, да се строят музеи и стадиони”

#2 Оби Уан 18.09.2019 в 14:08:36

"Българите да правят бизнес в Америка без визи". Това поиска премиерът Бойко Борисов по време на дискусия: "Регионални предизвикателства в светлината на геостратегическите процеси", организирана от Американската търговска камара. "Не може да сме заедно само когато обядваме. Трябва да сме заедно и в проблемите. Ние сме едно, ние сме приятели, аз иначе нямаше така да ви говоря. Признали сме хизбула за терористична организация. СПРЕЛИ СМЕ ТРИ ГОЛЕМИ РУСКИ ПРОЕКТА. Спрели сме руски самолети над морето. Това, ако не е партньорство, какво е?", заключи Борисов.

#3 Онуфрий 18.09.2019 в 23:24:04

Отдавна не бях чел толкова лъжи и полуистини на едно място, но той Тиквоний толкова си може.

Новините

Най-четените