Сегашната политика на САЩ относно американските визи за българи не ни устройва и не е честна. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с българи в Чикаго.
Острият коментар на българския държавен глава идва на фона на продължаващия отказ на САЩ да започне процес по отмяната на визите за български граждани.
Със САЩ сме стратегически партньори и съюзници в НАТО и непрекъснато изразяваме какво огромно доверие си имаме, изтъкна Радев.
"Логично е това доверие да не се изразява в някакви си проценти, а да бъде истинско. Чакам момента да поставя въпроса на едно наистина високо ниво. Тази политика не ни устройва и не е честна. Трябва да има реципрочност", заяви президентът. Неговата цел е да повдигне въпроса пред колегата си Доналд Тръмп и представители на администрацията му.
Законите на САЩ изискват под 3% откази на заявленията за визи, за да могат те да отпаднат. През последните години посолството в София връща между 15 и 17% от кандидатите.
До този момент повечето български държавници са заявявали, че трябва да се съобразим с тези условия или да изчакаме отпадането на визите за всички граждани на ЕС в рамките на по-голяма реципрочна сделка.
Изказването на Радев идва на фона на ново затягане на режима за допускане на чужденци. Освен петте държави, в забранителния списък попадат вече и Венецуела, Северна Корея и Чад.
"Проблемът в България е, че четем Достоевски наполовина. Ние четем само първата част - Престъпление без наказание. Трябва най-сетне да има наказание за хора, които на най-високо ниво злоупотребяват с публични държавни средства", категоричен бе президентът по темата с корупцията в България.
Той изтъкна нуждата законодателството да предоставя възможност за сигнали, разследване и ефективни наказателни действия срещу такива хора.
След толкова гъзене, ако едни визи, за една от най-малките държави в ЕС не отпаднат... И в крайна сметка, следваме общите политически директиви на ЕС за всякакви глупости, следваме официално линията на евроатлантизъм и т.н., но ни третират отделно от другите. Правете си изводите сами.
"Законите на САЩ изискват под 3% откази на заявленията за визи, за да могат те да отпаднат. През последните години посолството в София връща между 15 и 17% от кандидатите." Значи топката си е в нас.
паяка | 25.09.201714:01 Значи топката си е в нас. ................................................... Правилно! Щеше да е добре ако кандидатите за виза минаваха първо през някаква комисия във външно например - там ако се отсяваха тези, които със сигурност ще отпаднат, процентът ще е значително по-малко. Лошото е, че това трудно ще се "облече" законово...
Проблема по скоро е защо ЕС не отговаря с реципрочни мерки години наред въпреки че има решение на ЕП