Заради пенсионната система и финансовата стабилност, България ще отложи закупуването на изтребители - голямата сделка за модернизиране на армията и покриване на изискванията на НАТО, която периодично се разпалва в публичното пространство от 2002 г. насам.
„Военните самолети ще изчакат, трябва да си пооправим малко държавата, да си върнем финансовата дисциплина, пък тогава ще купим и нови самолети. Като свършим всичките тези работи. Имаме разбиране от САЩ и НАТО по въпроса", коментира премиерът Бойко Борисов след среща с Хойт Ий, заместник-помощник на държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия.
Според Борисов американската страна е проявила разбиране към невъзможността на България да купи изтребители, които да заменят руските МиГ. До момента сред обсъжданите варианти са нови шведски Saab Gripen C/D, употребявани Lockheed Martin F-16 и употребявани Eurofighter Typhoon. По различни оценки в проекта за закупуване на нови бойни самолети трябва да се вложи около 1 млрд. лева.
Борисов напомни, че и други премиери са обещавали да увеличат бюджета за отбрана и да купят нови военни самолети, като това е отразено и в стратегическия документ "Визия 2020" на служебния министър на отбраната Велизар Шаламанов. "Ние като НАТО-вска държава ще се постараем да си изпълним ангажиментите малко по-нататък", обеща отново той.
"Радвам се, че отново съм в София и имам възможност да потвърдя, че България наистина е приятел и съюзник. Препотвърдих това в срещата с премиера, че САЩ остава рамо до рамо с България", коментира Хойт Ий, който изтъкна мерките на страната за справяне с тероризма като позитив, но критикува борбата с корупцията по високите етажи на властта.
"България от много неща се отказа в името на общото ни евроатлантическо развитие, за което очакваме да бъдем компенсирани с повече инвестиции, ръст на икономиката, повече общи теми, по които да работим", допълни Борисов, давайки за пример много пари, похарчени за справяне с бежанската криза.
Двамата обсъдиха и трагичните инциденти с кораби, превозващи нелегално бежанци и имигранти от Африка и Близкия изток към Европа, а Борисов разкритикува действията на съседните ни страни за справяне с бежанската криза, по отношение справяне с кризата.
„България харчи изключително много пари. Споделих с колегата Ий, че никак не съм доволен от партньорското ни взаимодействие с нашите съседи по тази тема", посочи той.
Предишната визита в София на Хойт Ий беше през септември миналата година, часове преди президентът на САЩ Барак Обама да обяви разширяване на американските санкции срещу руската икономика и нови удари срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия. Днес той потвърди позиция, че санкциите срещу Москва не трябва да бъдат отменяни.