Владислав Горанов приел да ползва апартамент на кръстника си след земетресението от 2012 г.

Финансовият министър Владислав Горанов обясни, че по негова преценка жилището, в което живее, "не би трябвало да представлява конфликт на интереси".

Става дума за апартамента в София, в който Горанов живее със семейството си. Първо прокуратурата, а след това и Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) започнаха проверки на обстоятелствата около имота.

Министърът обясни пред Nova, че жилището не е негово и му е било дадено от неговия кръстник - бизнесмена Иван Сариев - след земетресението в Перник през 2012 г. Горанов разказа, че по това време семейството му е живеело на висок етаж в столицата. Полученият от съпругата и децата му стрес и уплах от труса е довело до това да се възползват от предложението на кръстника да използват жилище, закупено от него с инвестиционна цел.

Горанов обясни, че всички сметки и разноски по жилището си са плащани от самия него. Той обясни, че след промяната в закона и необходимостта от деклариране на такива факти и обстоятелства, е мислил "много" дали това представлява проблем за него. Преценката за това сега щяла да бъде направена от КПКОНПИ.

Ако от Комисията се произнесат в друг смисъл, а не както смята той, че няма конфликт на интереси, то Горанов е готов да си "носи последствията".

Той обясни, че отношенията му със Сариев са доста отпреди Горанов да заеме публична длъжност.

Проверката на жилището на финансовия министър в започна по инициатива на главния прокурор Сотир Цацаров след въпрос на зрител на "Шоуто на Слави", в което Цацаров беше гост.

Министърът на финансите коментира и друга важна тема от последния месец - цените на горивата. Във връзка с твърдения на малки търговци на горива, че картелът в бранша не е между фирми, а между "Лукойл" и държавата, Горанов обясни, че картел между държавата и която и да е компания няма как да има. Посочи, че за него е важно в сектора да има достатъчно конкуренция и достатъчно прозрачност на ценообразуването.

Горанов не се съгласи с търговците и за това, че въвеждане на изискване за изписване на всички компоненти в цената на горивото върху касовата бележка ще доведе до увеличение на цените. Министерството е изчислило, че за изпълнение на това изискване бензиностанциите ще трябва да инвестират около 200 лева.

Новините

Най-четените