Властта „опраска“ ВСС

Управляващите партии поискаха членовете на Висшия съдебен съвет да подадат оставки заради поредицата скандали, които са подкопали публично доверие в кадровия орган и съмненията за зависимост там.

Призивът дойде с две отделни изявления на ГЕРБ и Реформаторския блок в лицето на Найден Зеленогорски от Движение „България на гражданите". Според него двете партии имат различни аргументи, които в утрешния ден ще бъдат доизяснени. Очаква се АБВ и Патриотичният фронт да излязат с позиция до часове.

Декларацията на ГЕРБ бе прочетена от лидера на парламентарната им група Цветан Цветанов, който няколко часа по-рано бе окончателно оправдан от ВКС по делото за шестте Не-та.

По-рано Меглена Кунева първа поиска оставки в коментар на изтеклата чернова от доклада на Европейската комисия, който критикува не само ВСС, но и препоръчва международен одит на прокуратурата.

Цветанов обясни, че поради сложната процедура по избор на членове на ВСС и нуждата от приемане на измененията в Закона за съдебната власт, настоящият състав на кадровия орган ще продължи да работи в оставка.

„Правят се опити за търгуване с политическо влияние, решаване на корпоративни и икономически интереси и овладяване на съдебната институция от страна на неясни кръгове и властови центрове", коментира Цветанов за работата на кадровия орган.

Изместване

Кадровикът от съдебната квота Калин Калпакчиев коментира, че целта на управляващите е да свалят отговорността от себе си и от прокуратурата и да прехвърлят вината изцяло върху ВСС.

„Потвърди се това, което някои колеги още миналата седмица споделиха: целта е да се създаде гръмовна новина, която да отклони вниманието от отговорностите за критичните оценки в доклада на Европейската комисия и да се говори само за ВСС", допълни той.

По-рано днес избраният за лице на ВСС Димитър Узунов, който в аферата „Двете каки" е посочен като „човека на Бойко", коментира, че няма да подаде оставка и напомни, че в България има разделение на властите.

От името на ГЕРБ Цветанов се обяви за продължаване на съдебната реформа. „Няма как да коментираме предстоящият доклад на ЕК, защото той ще бъде оповестен", допълни той.

В доклада обаче не се иска оставка на всички кадровици, а се критикува липсата на прозрачност и на реакция по случай като „Яневагейт". ВСС прие да не продължава проверките на записите, в които участват бившите съдии от СГС Владимира Янева и Румяна Ченалова.

В приетите поправки в Конституцията също не се предвижда извънредна подмяна на състава на ВСС, макар че именно в това бе обвиняват от определени кръгове бившият правосъден министър Христо Иванов. В настоящия Закон за съдебната власт няма регламент за разпускане на целия състав ВСС.

Ами прокуратурата?

Сред препоръките на доклада са повече отчетност в работата на главния прокурор, както и на редовите обвинители в България, както и за независима проверка на прокуратурата.

Бавният напредък по разследванията на случаи на корупция по високите етажи на властта и колебливата реакция, съпътствала събитията около Софийския градски съд, подкопават доверието на обществото във възможностите за възтържествуване на правосъдието, посочват сега от ЕК.

Новините

Най-четените