Премиерът Бойко Борисов се срещна с патриарх Неофит заради критиките от страна на Светия синод срещу спорния проект за промени в Закона за вероизповеданията.
В сряда Синодът публикува пространно писмо с възражения срещу някои от предложенията в закона - включително за предоставянето на финансови отчети от вероизповеданията пред държавната администрация, ограничаването на даренията от чужбина за църковни организации, "поставянето в свръхзависимост на религиозни институции от административния орган Дирекция "Вероизповедания" и др.
Проектът предвижда още държавна субсидия да се дава само на религиозни организации с определен минимум от самооределящи се вярващи (по данни от последното преброяване на населението). Прагът е поставен по такъв начин, че само православните и мюсюлманите ще могат да получават пари - по 10 лв. на всяко самоопределило се лице. Така БПЦ би получила над 43 милиона лева на година за издръжката си. Предложен е обаче допълнителен текст, който поставя таван на субсидията до 15 милиона лв. годишно, което според Синода, ощетява православните в сравнение с мюсюлманите от гледна точка на числеността.
"Разбрахме се със Синода да не изтегляме законите. Между първо и второ четене през следващите близо 20 дни с работната група, която ще включва 5 митрополити, ще отрегулираме всичко, което сме се разбрали, за да може на второ четене да се приеме закон, който да бъде приемлив", каза премиерът Бойко Борисов след срещата си с патриарх Неофит.
Той се ангажира субсидията да бъде увеличена, така че "заплатите на духовниците от всички религии да се изравнят с тези на учителите и да бъдат поети от бюджета".
"Никой никога не е мислил да взима, събира, проверява и т.н. техните доходи от дарения, продажба на свещи и т.н.", каза още Борисов.
Западно- и средноевропейският митрополит Антоний обяви, че е намерено "консенсусно решение", с което "държавата да бъде в услуга на Българската православна църква, а не в ущърб".