Народното събрание одобри въвеждането на електронно гласуване, за което се проведе и референдум, иницииран от президента Росен Плевнелиев. Е-вотът бе подкрепен от 136 депутати срещу 56 гласували „против", от БСП, Атака и Патриотичният фронт.
Проектът предвижда всеки притежател на средство за електронна идентификация да може да гласува дистанционно, използвайки интернет или друга мрежа. Това означава, че избирателят може да упражни правото си на глас без значение къде се намира, а не да избирателни секции.
ДПС първоначално гласуваха срещу е-вота, но при прегласуването преобърнаха своята позиция. Четик Казак обаче поиска да се въведат гаранции за честността на гласуването по интернет.
Темата за сигурността на е-вота бе основното възражение на БСП. Лидерът на социалистите Михаил Миков припомни, че Ирландия и Холандия са въвели електронното дистанционно гласуване, а след това са го отменили.
„Едни си правят сметка как могат да манипулират електронното гласуване в своя полза. Други си правят сметка, че българите в Америка много ги обичат и ще гласуват за тях. Трети си правят сметка с корпоративен вот да си докарат гласове, възползвайки се от възможностите на електронното гласуване. Това е истината и всичко друго са празни приказки", коментира Красимир Каракачанов, според когото е-вотът е „популизъм".
До края на април ще са готови предложенията за промени в Изборния кодекс. Въвеждането на електронен вот обаче може да се въведе след години, а не за следващите избори, тъй като това ще зависи от разработването на софтуера.
Очаквайте подробности