"Не сте на пленум на БСП", или как Главчев изгони Нинова от пленарната зала

2 работни часа загубено време, двама наказани депутати и повторно искане за оставка на председателя на Народното събрание Димитър Главчев (второ за шест месеца). Това е резултатът от заседанието на парламента на 15 ноември, след скандала между ГЕРБ и БСП в пленарна зала.

Поводът: Изказването на премиера Бойко Борисов в неделя за това, че "в парламента има хора, които се занимават с наркотрафик и купуване на гласове от затворници".

Премиерът не спомена поименно с тези твърдения. В момента има само един народен представител, чийто имунитет е свален заради обвинение (все още не влязла в сила присъда) за купуване на гласове - това е Манол Генов от "БСП за България".

Официална информация за разследване срещу депутат за търговия с наркотици обаче няма.

Това накара БСП да поискат изслушване на премиера Борисов в Народното събрание, за да даде информация по изказването си от неделя.

"Опозицията призовава министър-председателят да обясни на народните представители. В крайна сметка никой не знае кои са тези наркотрафиканти и считам, че когато опозицията призовава министър-председателя смирено, възпитано, с оглед на това, че сме притеснени за тази институция - храма на българската демокрация - а именно българския парламент, министър-председателят да бъде така любезен да дойде в пленарната зала. Не вярвам той да говори неща, без да ги е проучил, без да знае. Той не би трябвало да е човек, който се поддава на конкретни статии или фалшиви новини", каза депутатът от БСП и бивш министър на енергетиката Драгомир Стойнев.

Вместо Борисов, председателят на Правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) излезе на трибуната на парламента, за да изнесе "публично известни факти и обстоятелства", за които по думите му няма причина да се привиква премиера.

"Ако имате съмнения за кои лица става дума, чета от сайтове: "Арестуваха брат на депутат от БСП в Русе... Бизнесменът Илия Стоилов е задържан при спецакция на ГДБОП и жандармерията. Разследването е за организирана престъпна група за рекет и наркотици. По отношение на Манол Генов - "той е организирал предлагането на имотна облага - парична сума от 25 лв. на глас за живущи в гр. Асеновград лица", каза Данаил Кирилов.

Арестът на Илия Стоилов се случи в средата на октомври в Русе. Прокуратурата го смята за основен организатор на престъпната група. Разследването срещу него все още тече, до момента към него не е привлечен братът на Стоилов - Георги. Не е внасяно и искане за сваляне на имунитета му от страна на главния прокурор.

Предложението за изслушване на Борисов беше отхвърлено с 93 гласа "за", 101 гласа "против" и 2 "въздържал се".

След гласуването обаче лидерът на БСП Корнелия Нинова прочете декларация от името на своята партия. Заради нея Нинова беше изгонена от пленарната зала.

Министър-председател на България твърди публично "В българското Народно събрание има хора, които се занимават с наркотрафик и купуват гласове от затворници". И вие оправдавате това изказване с четене на вестници? Какво означава това? Първо, констатирам - и не е наша работа, но не е зле да се замислите. Защо заради този човек се подлагате на това самоунижение? Нямате ли достойнство на народни представители, които същият този човек е наричал "безделници". Защо позволявате български министър-председател тотално да руши институциите в България?", попита Нинова.

При тези думи председателят на Народното събрание Димитър Главчев прекъсна микрофона й и обяви, че я изключва от заседанието на основание "оскърбяване на членовете на Министерски съвет".

"Не сте на пленум на Българската социалистическа партия", репликира той.

Заради бурната реакция на депутатите от БСП, Главчев поиска намесата на квесторите и наказа депутата от БСП Антон Кутев с изключване за 2 заседания.

По време на скандала, депутатите от ДПС също напуснаха залата в знак на несъгласие със санкциите на председателя.

Корнелия Нинова видя в поведението на председателя на 44 НС "заплаха и отстраняване на опозицията за това, че говори".

"Няма да ме спрат по този начин, бе, хора. Ще продължавам да им казвам истината в очите", каза тя пред журналисти.

Напрежението между нея и ГЕРБ започна още през миналата седмица, по време на дебатите за оставката на здравния министър Николай Петров. Тогава Нинова нарече премиера Бойко Борисов "страхливец" заради отсъствието му от заседанието, на което трябваше да се гласува кандидатурата на Кирил Ананиев за ръководител на Министерството на здравеопазването. Още тогава Димитър Главчев предупреди Нинова, че ще обмисли дали да не я накаже за "обида на държавен орган".

БСП започна и подписка за отстраняването на Главчев от поста му - втората подобна процедура след май 2017 г., когато председателят на парламента "оцеля" с 4 гласа разлика в свой актив.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, от своя страна, определи като "опит за провокация" действията на БСП и коментира, че няма причина за оставка на председателя на НС.

"Няма да допуснем да се обиждаме, затова се извиняваме на българските граждани за всичко, което се случи днес, провокирано от колегите от БСП. Молбата ми е нека да спорим по същество по политики, а не да боравим с лични нападки", каза той.

#1 sevtopol 15.11.2017 в 12:24:29

Корнела, никой не е хвърлял толкова много обвинения без доказателства, колкото БСП. То не беше Костинброд, то не бяха милиони в чували, изнасяни зад граница със самолет от Борисов, то не бяха още хиляди обвинения и обиди, последната от които беше върхът на падението – да наречеш управлението на държавата мутренско, след като е легитимно избрано от по-голямата част от отговорните и гласуващи хора в България. И никой не ви потърси отговорност за нищо. И без да цитирам Ботев, тук е мястото да кажа: вий сте идиоти. За вас гласуват само дебилите на Иво Христов, и то малка част от тях, ако се съди по мижавите ви проценти. Вие наистина можете да вземете власт само с кръв, или с манипулации и лъжи. Не вярвате в Бог, макар че от декември 1989 година насам се кръстите, но Той ви гледа и си записва, бъдете сигурни. Народът също си записва. Или поне 20% от него ???

#3 Шамито 15.11.2017 в 16:02:04

Опозицията има право да се бори с всички средства.Ако управляващите не харесват тези средства да се обърнат към съда а не да заглушават гласа на опозицията.Май правилата на курвенската демокрация не са еднакви за всички.Представете си че председател е от БСП а опозиция е от ГЕРБ.Какъв вой щеше да настане- чак от Брюксел щяха да се изкажат.

#4 Виктория Пенелопова 07 15.11.2017 в 22:23:30

Шамито, приеми от мен сега и по-нататък, безплатни уроци по граматика. Да започнем с препинателните знаци. Един такъв е запетайката. Отделяш смислово и подчинени изречения. /хм, това може да ти дойде повече/. о.к. ще ти го обясня като за комундел - пред ЧЕ и А се поставя запетая. Шамито, ти си уеб-изображението на др. Нинова. Че сте тъпи и неграмотни, това се преживява. Но, че се опитвате да дирижирате оркестъра - сори, но уей. Предай на чичко Володя!

Новините

Най-четените