Ръст в производството за страната с 20% и рекорден износ за цялата история на страната през март - с това се похвали вицепремиерът и финансов министър Асен Василев по време на парламентарния контрол в петък.
"В българската икономика наблюдаваме увеличение на производството и износа с над 20 процента. Това се дължи на българските фирми и работниците", коментира Василев.
Според него компенсаторните механизми са успели да задържат цената на газа, който е основен енергоизточник, а в замяна на усилията на правителството, бизнесът си е "свършил добре работата" и е осигурил този икономически растеж.
Василев посочи, че през последните пет месеца страната ни е станала свидетел на няколко кризи - войната в Украйна и увеличаването на сумите за газоподаване, като според него правителството, заедно с парламента, е успяло да осигури добри цени за енергоизточниците.
"Успяхме да запазим цените на електроенергията да бъдат като тези от миналата година. Това е безпрецедентно за Европа", заяви Василев, като той изтъкна, че за повечето държави в Европа цената се е повишила с 20-30%.
"Това се отнася и за цената на газа. Правителството сложи компенсаторна схема за битовите потребителите и успяхме да задържим ценовите нива сравнително прилични. Правителството осигури разумна среда и не пречи на бизнеса да работи", заяви вицепремиерът.
По отношение на опасността от продоволствена криза и изкупуване на зърното, Василев коментира, че войната в Украйна е довела до недостиг на зърно в световен мащаб. Той обвини опозицията, че не е спазвала законодателството.
Той все пак увери, че в резервите има достатъчно зърно, което да подсигури страната.
Финансовият министър беше категоричен, че по отношение на петролното ембарго срещу Русия, което се обсъжда в момента от ЕС, страната ни има глас и е поискала изключения от общите правила.
"Ако нямахме глас, щяхме да получим дръжки", коментира Василев ситуацията.
По думите му, когато нещо е важно за България, можем да си защитим интереса, ако сме в стаята, където се взимат решенията.
По отношение на въпроса дали правителството стои на датата 1 януари 2024 г. за приемане на еврото, Василев увери, че няма промяна в позицията на страната ни, като няма промяна и на валутния курс, по който да се приеме еврото.
"Планът, който обсъждахме за въвеждане на еврото, е публичен от 5 юли миналата година. Този план цялото население го е виждало и продължава да го вижда", поясни той.
Според него по плана са получени няколко технически бележки.
"Този план не заменя това да се направи документ за пълните ефекти от въвеждане на еврото за българската икономика", отбеляза обаче Василев.
Вицепремиерът подчерта, че еврото се въвежда по текущия курс, а целевата дата е 1 януари 2024 г.
По думите му официално приемайки еврото, това ни дава място в стаята, в която се вземат решенията в Борда.