Парламентарно представените партии приеха единодушно, че страната ни трябва да преговаря с Брюксел за затварянето на въглищните централи. След одобреното предложение в Народното събрание предстои въпросът да бъде разгледан от Министерски съвет.
Темата бе повдигната миналата седмица, след като депутати от ГЕРБ-СДС обвиниха предишните управляващи от "Продължаваме промяната"(ПП), че са се съгласили да затворят въглищните централи с цел да намалят с 40% вредните емисии до 2026 г.
Ограничаването на замърсяването на въздуха е залегнало като точка в Плана за възстановяване и устойчивост, който бе приет миналата година. Намерението е чрез усвояване на средства за зелени източници на енергия страната ни да замени неекологичните методи на отопление.
На заседание в Народното събрание днес Кирил Петков заяви от трибуната, че ПП ще гласуват за отлагане на крайния срок за затварянето на централите, но допълни, че предоговарянето с Брюксел ще има повече успех, ако в него се включат Гърция и Румъния.
"Добре е в тези преговори да не влезем сами", заяви Петков.
От ПП обвиниха правителството на Бойко Борисов, че то е уговорило крайната дата за затварянето на въглищните централи у нас, но ГЕРБ-СДС отхвърлиха твърденията им.
Успоредно с дебатите в парламентарна зала, пред сградата на Народното събрание се събра група от протестиращи енергетици и миньори, които поискаха от депутатите да запазят работните им места. Притесненията на протестиращите са, че ако се гонят целите за намаляване на емисиите спрямо сегашните договорености ще се стигне до съкращения в ТЕЦ-овете.