Народните представители замразиха възнагражденията си на нивата от март 2026 година. Решението беше прието без дебати и единодушно със 193 гласа "за".
Така отпада механизмът за автоматично преизчисляване на депутатските заплати на всеки три месеца. Вместо това възнагражденията ще бъдат фиксирани на база три средномесечни заплати в обществения сектор според данните на Статистическия институт за март тази година.
Така заплатата на народните представители ще бъде точно 4236 евро.
Вносители на предложението са председателят на парламентарната група на "Прогресивна България" Петър Витанов и група народни представители.
Витанов защити идеята си с аргумента, че парламентът трябва да покаже солидарност с гражданите в условията на икономически затруднения. Според него замразяването на възнагражденията на депутатите отговаря на обществените очаквания и премахва автоматичния механизъм, който през последните години е водил до регулярно увеличение на депутатските доходи.
"Мисля, че няма нужда да привеждаме допълнителни аргументи и допълнителни мотиви за това решение, защото всеки човек с капка социална сетивност или емпатия усеща вътрешно себе си, че е крайно необходимо да вземем едно решение по въпрос, който се дискутира години наред в редица народни събрания", смята Витанов.
Той подчерта, че народните представители не носят пряка отговорност за значителното увеличение на възнагражденията им през последните години. Това е резултат от въведените механизми за автоматично обвързване на депутатските заплати с определени показатели, което е довело до по-бърз ръст на възнагражденията в публичния сектор в сравнение с нарастването на производителността на труда и доходите на останалите работещи в страната.
По думите на Витанов сегашният метод на изчисление е по-прозрачен и по-предвидим.

