Европейската комисия е върнала представения Национален план за възстановяване и устойчивост за редакции. Основните забележки на ЕК са концентрирани в частта "Енергетика и зелен преход".
Критиките означават, че няма никаква вероятност до края на годината страната ни да получи финансиране по този план от Европейския съюз, пишат от "Сега", позовавайки се на писмо от Генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси" на ЕК.
Най-сериозните забележки, които от Брюксел отправят към страната ни са свързани с т.нар. декарбонизация на икономиката. Целта е свързана с отказа от въглища и прехода към зелена енергия от възобновяеми източници.
От ЕК настояват България да представи по-ясен подход за спиране на производство на лигнитните въглища и да се ангажира с конкретни срокове за преустановяване на замърсяващите производства. Посочва се също, че ако държавата ни има кроссубсидиране (отделни предприятия в рамките на един енергиен холдинг), те също трябва да бъдат подчинени на плана за "Зелената сделка".
Европартньорите ни искат и да сме по-ясни в частта за "зеления транспорт", като обясним как ще ограничим автомобилите, използващи дизел и бензин.
Забележки от Брюксел има и по частта "Правосъдие и борба с корупцията", като се настоява за по-сериозни мерки, свързани с отчетността на главния прокурор и включване на повече стратегии за борба с корупцията.
От ЕК отбелязват още, че в Националния ни план за възстановяване и устойчивост липсват гаранции от страна на България, че няма да се допусне двойно финансиране. Страната ни трябва да осигури и по-надеждна схема за контрол на европейските средства.
За момента единственият коментар по въпроса идва от вицепремиера Атанас Пеканов, който пред "Нова телевизия" заяви, че няма да загубим финансирането по плана.
"Няма нищо скандално и сензационно в препоръките. Знаехме за тях още преди те да дойдат официално. Няма план без забележки. Повечето страни са преговаряли с месеци. Румъния предаде плана си на 1 май и преговаряха до октомври. Изминаха 6 седмици, откакто сме предали нашия", казва Пеканов.
Вицепремиерът увери и че ще има преговори с Брюксел за секторите по енергетика и върховенство на закона и дори да има забавяне, България няма да остане без финансиране.
Припомняме, че Планът за възстановяване и устойчивост се връща за втори път за корекции. Предаването му трябваше да се случи до 30 април тази година, но депутатите от Народното събрание гласуваха да го забавят, тъй като мерките в него бяха описани от предишното правителство на ГЕРБ.
Бойко Борисов отказа да се яви на дебатите в парламентарна зала и така планът бе прехвърлен в ръцете на служебното правителство.