75 лв. добавка към пенсиите на всеки пенсионер, който си постави три дози от ваксините срещу коронавируса или вече ги е поставил - това е позитивната мярка, която премиерът Кирил Петков обяви днес за насърчаване на ваксинационния процес.
"Надеждата ни е, че ако през януари или февруари успеем да ваксинираме 300 000 от нашите съграждани над 65 години, това би трябвало да се ограничи възможността за запълване на болниците в следващата вълна с осезаем процент", обясни Петков.
Няма да има пенсионер, който да се е ваксинирал напълно, и да не получи тази добавка, допълни още той.
Програмата ще бъде отворена от януари месец и ще продължи до 30 юни.
По думите му ковид ваксините вече са се доказали като едни от най-безопасните до момента, тъй като до момента са били приложени вече над 3 млрд. ваксини в световен мащаб.
Премиерът определи вкасинирането като доброволна мярка, тъй като всеки има отговорност за собственото си здраве и всеки преценява как да го пази.
Въпреки това той акцентира, че като граждани имаме и обществена отговорност.
"От индивидуалните решения на всеки от нас зависи дали през следващите месеци отново ще имаме запълнени болници, дали държавният бюджет ще изхрачва ужасно много пари за лечението на COVID пациенти, дали хора с други болести ще могат да отиват до болниците, дали нашите деца ще могат да учат свободно, дали нашите близки ще бъдат здрави. Време е да запретнем ръкави", заяви Петков.
"Основен приоритет на българското правителство остава да нямаме толкова много хора, починали от COVID, да има максимално облекчение на болниците и най-вече да защитим възрастните хора, които са в най-голям риск", посочи той.
Паралелно със стимула за пенсионерите Петков обеща, че ще се проведе и много силна информационна кампания, която да убеди хората, че решението за ваксинация се базира върху мненията на най-добрите експерти.
Премиерът изрази съжаление, че страната остава с най-ниски нива на ваксинация в Европа, като според него в момента има реалната опасност България да се превърне в COVID дестинация.
По-рано днес на страницата на управляващата формация "Продължаваме промяната" беше публикуван интервю-разговор на премиера Кирил Петков със здравния експерт и съветник на правителството по ковид кризата проф. Радка Аргирова, като тя предупреди, че има опасност страната ни да се превърне в "COVID гето".
"В края на април - май месец в страните с висока ваксинация ще затихне масовата психоза. При нас обаче, изгледът е да се превърнем в страна с ендемично разпространение на вируса. Възможно е да трябват нови ваксини за отделни райони, кампании за имунизация. България има опасност да стане ковид-гето при това положение. Ако това стане, повярвайте ми, никой няма да иска да дойде тук нито на екскурзия, нито за бизнес", коментира още тя.
По думите ѝ в Световната здравна организация се обсъжда идеята онези страни с ниско ваксинално покритие, да бъдат отделени в обща червена зона, с която да се работи по друг начин - за достъп за там, и от там и предупреди, че ситуацията е сериозна.
Според проф. Аргирова хората със сърдечно-съдови заболявания нямат никакво основание да се притесняват от имунизация.
"Описани са единични случаи при млади мъже за усложнения, но това не може да бъде основание човек да не се ваксинира. Случаите са единични. Хората с диабет също трябва да се имунизират", обясни тя.
По думите ѝ хората със сериозно наднормено тегло, са действително много по-изложени на действието на вируса.
На свой ред, Кирил Петков заяви, че да се противопоставим на тази лоша тенденция зависи от всеки един от нас.
"Този път не може да сочим с пръст държавата. Малкият бизнес не може да бъде непрекъснато подпомаган", каза Петков.
"Последното нещо, което искам да закачат към името на България е да бъде COVID дестинация. Надявам се хората да разберат, че не може да сме последни по всичко. Тук става въпрос за нас, за нашите деца, за нашата икономика", заяви още българският премиер.