Рекламата в медиите на хазартни игри вече ще се наказва със солени глоби и за двете страни. Това приеха днес на второ четене депутатите от 49-ото Народно събрание.
В едно от буквално последните си решения народните представители приеха промените в Закона за хазарта, които по-рано днес минаха на гласуване през бюджетната комисия.
В пленарната зала гласуването мина единодушно - 198 гласа "за", 0 "против" и 0 "въздържали се".
С новите текстове се налага забрана за реклами на хазарт във всички медии, включително радио и телевизионни предавания, печатни медии и печатни материали, както и електронни сайтове.
Изключение от това правило ще се даде за Българския спортен тотализатор.
Рекламата на хазартни игри ще остане позволена само върху билбордове, върху фасадите на игрални и спортни зали, стига те да се намират на повече от 300 метра от училища, университети, детски ясли, общежития, ученически и социални столове и други.
Реклами ще могат да бъдат поставяни и на спортни екипировки, стига те да не се използват от деца.
Депутатите приеха да се наложат ограничения и върху игралните зали - такива няма да могат да бъдат отваряни в населени места с под 10 хил. души постоянно население.
Изключение се допуска за туристическите курорти и за селищата, които се намират на разстояние на 30 км от магистрали, жп линии и гранични пунктове. Тази забраната ще бъде въведена в срок от 3 години.
Сред приетите промени беше и налагането на забрана за продажба на лотарийни фишове на хора, поставени под частично или пълно запрещение.
Забранява се цялостно и продажбата на предплатени карти, предназначени за използване в онлайн хазартни игри.
НАП ще въведе специален регистър за превенция от хазартни зависимости, в който ще се вписват лица, които получават социални помощи, такива с психични разстройства, поставени са под запрещение (частично или пълно), като те няма да бъдат допускани да играят хазарт.
Организаторите на онлайн хазартни игри ще трябва да налагат определени ограничения на рисково поведение, включително лимит на залозите за определени игри, максимално време, прекарано в един сайт, максимални залози след 22ч, и други.
Паралелно с това, всички регистрирани организатори на хазартни игри ще трябва да внасят годишни вноски за социално отговорно поведение.
За онлайн залагания тази такса ще е по 60 хил. лв., за игри в игрални казина - 20 хил. лева, и за всички останали хазартни игри - 10 хил. лева.
Тези средства ще бъдат разделени наполовина между Спортното и Здравното министерства. В последното парите ще бъдат насочвани за лечение, терапия и превенция на хазартните зависимости.