"Служебното правителство няма толеранс от 100 дни за разлика от редовните кабинети, защото животът му е около 100 дни. Това, което заварих, думата, която използвах, беше хаос. Колкото повече се заравяме в проблемите по отделните сектори, толкова повече намираме безпорядък и липса на правила. Тази практика е част от негативната констатация, която намираме. За съжаление един от седящите тук министри стана известен с метафората за източените язовири."
Това заяви служебният премиер Стефан Янев на брифинг пред медиите, на който служебният кабинет даде отчет за свършеното от встъпването му в длъжност досега.
Освен премиера Янев, в брифинга взеха участие заместник министър-председателят по икономическите и социалните политики и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев, заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов, министърът на икономиката Кирил Петков, министърът на финансите Асен Василев, министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.
Служебният премиер припомни протестите от лятото на 2020 г., като ги посочи за зрялост на демократичните процеси и стремеж към промяна.
"В този смисъл служебният кабинет демонстрира кураж да представи реалистичната картина на това, което завари, и как можем да излезем в посока някаква нормалност. Реалистичната картина показва нещо, което можем да наричаме корупция, маскирана в благовидна и законосъобразна форма", заяви Янев.
"Имаме задължение и ангажимент към хората - да покажем един нов стил на управление. Новият стил, който трябва да им помогне да преодолеят усещането за безнадеждност, беззаконие, безнаказаност. Надяваме се, че този тип на поведение ще бъде продължен от следващите партии, които ще влязат в новия парламент", изрази надежда премиерът.
Относно основната задача на служебния кабинет - организацията на изборите, той посочи като основна отговорност ЦИК да вземе информирано решение за осигуряването на машините и протичането на изборния процес.
"Организирахме среща с производителя на машините. С този ход ЦИК може съвсем информирано да вземе решение. Ще имаме доставка на всичките 1500 машини, необходими на вота", коментира той.
Според служебния премиер с тези действия на кабинета не се очакват препятствия в организацията на предсрочните избори. Той коментира още, че правителството иска да вдъхне увереност на избирателите, че вотът на всеки един има значение, като също така благодари на медиите за посредническата им роля между гражданите и политиците.
Янев също така допълни, че в следващите дни всеки от служебните министри ще даде свой брифинг с отчет на дейността си на поста.
Вицепремиерът по икономическите и социалните политики и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев коментира, че основната грижа на МТСП са хората с доходи под линията на бедност.
"Основната цел в работата на Министерството на труда и социалната политика е насочена с грижа и с мисъл за гражданите на България. Министерският съвет прие решение за удължаване на добавката от 50 лв. на всички български пенсионери. Скоро предстои правителството да приеме решение за увеличение на пенсии, така че при тези, които е необходимо, те да бъдат осъвременени. Продължаваме и с мисъл и за уязвимите групи от българското общество - тези, чийто доход е под линията на бедност", заяви той.
"Работим и по това да запазим бизнеса и заетостта. Безработицата продължава да намалява. Към днешна дата на годишна база намалението е с над 37 процента, като в момента нивото на безработица е 5,4 на сто. Това е добър знак, че българската икономика излиза от застоя, в който беше принудително поставена заради анти-COVID мерките. Заетостта също нараства, тъй като са разкрити допълнителни работни места и на тях са наети български граждани. Тече и кампанията по набиране на работещи в сферата на туризма. Борсите, които се организират по Бюрата на труда, посредничат между работодателите в туризма и търсещите работа", заяви още Донев.
След него се изказа и вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов, който обяви, че планът за възстановяване още не е предаден в Брюксел, тъй като служебното правителство все още работи по него, за да го подобри.
"Не правим компромис с този ресурс - ние работим усилено по това да го подобрим. При встъпването ми в длъжност рестартирахме работната група по плана. В момента има около десетина предложения, които искат да влязат в него и които разглеждаме. Правим промени в някои приоритети - например в сферата на образованието надграждаме текущия проект", обясни Пеканов.
Служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков обяви, че се работи за провеждането на честни избори.
Той припомни множеството констатирани случаи на купуване на гласове за предишния вот, като изтъкна че това е "уродливо явление" на политическия живот, за което МВР няма вина.
"Ако има отделни случаи, при които някои служители на ведомството са се опитвали да съдействат на политическа партия, то те са инцидентни. Една част от кадровите промени в МВР се дължат и на тези причини", заяви Рашков.
По думите му в МВР е създаден щаб, който се ръководи диретно от главния секретар на министерството и който се занимава с цялостната сигурност на изборите. В този щаб ще има участие и на жандармерията.
Рашков заяви още, че движението на кадрите по високите нива в МВР вече е приключило, като според него уволненията в министерството не са били чистка, а съвсем заслужени отстранявания на провинили се кадри.
Служебният министър на икономиката Кирил Петков отчете като свой успех, откакто е поел поста, осветляването на нередностите с отпускането на кредитите в Българската банка за развитие (ББР).
Като свой втори основен приоритет той посочи засилване на контрола и прозрачността в Държавната консолидационна компания (ДКК) и Българската агенция за експортно застраховане, като припомни за изхарчените от ДКК 630 млн. лв. за нови язовири, от които поне три не са влезли все още в експлоатация, въпреки че всичко по тях е платено и са предадени като завършени.
"Откъм икономически растеж с министър Асен Василев стартирахме програмата за възстановяване, където над 2 милиарда ще бъдат достъпни. Много се радвам, че успяхме да намерим инструмент, който ще даде възможност на малките и средни предприятия да се възстановят", каза Петков и допълни, че средствата за бизнеса са увеличени с 500 милиона лева.
Като друг приоритет в икономиката той отбеляза инициативата "Три морета", на която България ще бъде домакин.
"Очаква се представители на "Гугъл" и "Амазон" да дойдат за пръв път у нас. Българският бизнес ще има шанс да се срещне с компании от чужбина. Целта е това събитие да не бъде просто снимки и първи запознанства, а да докара реални сделки", коментира Петков.
Здравният министър Стойчо Кацаров даде само няколко акцента в отчета си с обещанието да бъде по-подробен на отделен брифинг.
"Лошите резултати, които отчитаме в борбата с пандемията, имат две причини - лошото управление на кризата и лошото състояние на здравната система. Ние не заварихме нито едно епидемиологично проучване и нито един план за лечение на коронавирус. Най-важното нещо, което направихме още първия ден, беше да променим логистиката за ваксините. Дадохме приоритет на ваксинацията на възрастните хора, защото за тях е въпрос на живот и смърт. Имам добра новина, която видях тези дни от отчетите от ваксинацията - сравнително относително високият брой на ваксинираните възрастни за последния месец - над 400 000. Това е нещо, което ме удовлетворява", обясни д-р Кацаров.
По думите му до края на следващата седмица ще има готов единен протокол за лечение на коронавирусна инфекция.
"Разбира се, правим корекции на противоепидемичните мерки. А втората добра новина е, че намалението на броя на заразените може да направи така, че през следващите дни България да влезе в зелената зона, според критериите на Европейската комисия", каза още служебният здравен министър.
Кацаров също така добави, че предстои да се създаде нова дирекция в Министерството на здравеопазването, която ще отговаря за правата на пациента.
Служебният финансов министър Асен Василев отчете, че при влизане на поста си е установил, че икономическите мерки за възстановяване от коронавирусната пандемия са били бюджетирани до края на март и реално не е имало финансиране в бюджета.
"Актуалиазация на бюджета не беше направена и трябваше да направим план-сметка за изборите за един ден. Част от мерките продължиха във формата, в който бяха, а други успяхме да преформатираме. Надградихме съществуващите мерки с един ресурс от 2,5 милиарда лева. Другото нещо, което заварихме, е липсата на контрол - как се възлагат поръчки, как се изпълняват те и липса на заинтересованост на държавата към ресурса на гражданите. Тези пари бяха харчени безконтролно. Системно несъбиране на данъци в НАП, а след промените там - повишена събираемост и то изпреварваща", заяви министърът.
По отношение на големите предприятия, финансовият министър отчете засилен контрол към т.нар. ин хаус поръчки.
"Това са поръчки, които са непрозрачни. Директно фирмите се договарят с изпълнители. Не минават през обществени поръчки. Използва се вратичка в закона, която е за спешни случаи и това се е превърнало в порочна практика. Всички тези ин хаус процедури ще бъдат публикувани, а с колегите от Министерство на правосъдието работим по проекторешение на МС силно да се ограничат тези поръчки", съобщи Асен Василев.