Рекорден дванадесети ден на първото заседание на 51-вото Народно събрание. Депутатите се събраха за пети път в опит да изберат шеф на парламента.
И отново се провалиха.
И този път бяха издигнати четири кандидатури за поста - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от "БСП - Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане" и Силви Кирилов от "Има такъв народ".
Големият въпрос и този път беше как ще гласуват депутатите от "Демократична България". На предишното гласуване те се въздържаха от подкрепа за Кирилов, с което не позволиха избирането му.
Още преди влизането на депутатите в Пленарната зала депутатът Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицията ПП-ДБ, посочи, че няма промяна в позицията на формацията и те няма да подкрепят кандидата на ИТН.
По време на дебатите около номинациите за председател на НС Надежда Йорданова от ДБ изтъкна, че от формацията са призовали за оттегляне на всички кандидатури за шеф на парламента, за да може да се постигне консенсус около кандидатурата на Силви Кирилов.
България цикли, защото ние не можем да решим простия проблем – че институциите трябва да работят без корупционен натиск", допълни още Йорданова.
По думите ѝ обаче такъв консенсус няма, което означава на практика няма подкрепа за законодателната програма за борба с корупцията, лансирана от ПП-ДБ.
"Искаме поне пет неща да се случат - избор на Висш съдебен съвет, който не е парцелиран, в който няма квота "Пеевски", да се спре изборът на Борислав Сарафов, работеща Антикорупционна комисия. За да покажем, че имаме решителност, искаме парламентът да бъде формиран без зам.-председател от ДПС - Ново начало. Искаме ГЕРБ да заяви ясна воля по всички тези теми", допълни тя, като според нея без ясно мнозинство няма гаранция, че тези неща ще се случат.
Йорданова отново беше категорична, че формирането на мнозинство с "Възраждане" не е приемливо решение.
Нейният колега Божидар Божанов допълни, че опасенията на ДБ идват от това, че мнозинството за избиране на Силви Кирилов не гарантира, че в един момент антикорупционната програма на второ четене няма да остане само с подкрепата на ПП-ДБ и на ИТН.
"Ние имаме нужда от гаранция, че това няма да остане на ниво декларация, а програмата ще бъде подкрепена. Нямаме проблем да гласуваме с "Възраждане" за антикорупционни закони. Формирането на мнозинство е друг въпрос", коментира нейният колега Божидар Божанов.
„Този парламент може да не доведе до редовен кабинет, но може да доведе до едноличен режим. Аз ще гласувам против избора на Силви Кирилов“, подчерта Божанков.
Явор Божанков от групата на ПП-ДБ посочи, че при избор на Силви Кирилов не е ясно каква законодателна програма ще бъде оформена в парламента, но за сметка на това партия "Възраждане" "ще бъде легитимирана".
Според формацията също така избирането на председател на парламента ще даде възможност на първата политическа сила ГЕРБ-СДС да тласне държавата към поредни нови избори. Оттам призоваха първата политическа сила да поеме отговорност и да обясни защо не е започнала консултации за формиране на мнозинство.
Спрямо "Демократична България" обаче имаше множество критики от ИТН и "Възраждане", че с поведението си блокират парламентарния процес и блокират прокарването на собствената си законодателна програма.
На няколко пъти от ИТН обвиниха ДБ, че разчитат на ГЕРБ да ги покани за формиране на мнозинство.
"Аз не мога да разбера кой е символът на корупцията за "Демократична България". Или се молите на ГЕРБ да осигурят някакво мнозинство? Тогава вие имате невероятния исторически шанс да подкрепите Рая Назарян. Не знам какво правите в момента. Подкрепете си Рая Назарян и да приключваме с този цирк. Ако искате да се сформира някаква законодателна инициатива на този парламент, който да не бъде зависим от ГЕРБ и ДПС, подкрепете Силви Кирилов. Какво ни разигравате всички?", коментира Павела Митова от ИТН.
Станислав Балабанов беше категоричен, че не са били водени разговори за това кой да бъде служебен министър-председател, ако се стигне до нови избори, а ако се стигне до такъв сценарий, Силви Кирилов пръв ще си подаде оставката.
Той напомни, че ако днес няма избран председател, в понеделник депутатите отново ще обсъждат същата тема.
"Кое е по-важно? "Има такъв народ" ви подписа декларацията. Ако бъде излъчен председател на парламента, декларацията ще се случи веднага", коментира той.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също взе думата и отговори на критиките към партията му, че не прави нищо за формиране на мнозинство.
"Защо продължаваме предизборната кампания? Набива се тезата - първата политическа партия е длъжна, първата партия да каже. Когато ние кажем и си налагаме кандидата, последните казват - не може, трябва да е от нас. Добре, нека да е от вас. Как да се обърна към ПП-ДБ, когато още не бяха минали изборите, когато поставихте условията към ГЕРБ. Подкрепих всичко в съдебната реформа", изтъкна той.
Според него ПП-ДБ искат да "натресат" цялата отговорност върху ГЕРБ, но без ГЕРБ да участва в управлението.
"Това вече го играхме. На мен не ми харесва тази игра и на партията не ѝ харесва тази игра. От четири години нас ни няма в изпълнителната власт, а вие минахте всички", коментира той.
Според него поне към момента нищо не говори, че преговори с ПП-ДБ ще помогнат за придвижването на България напред.
Борисов беше категоричен, че ГЕРБ няма да оттеглят кандидата си за председател на Народното събрание, тъй като това няма да доведе до нищо.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков обвини ПП-ДБ, че се опитват да унижат ГЕРБ при всеки възможен момент, дори и когато двете формации управляват заедно.
Той персонално обвини Асен Василев за това, че всеки път, когато между ГЕРБ и ПП-ДБ се стигне до сближаване, той излиза и с коментари "минира" политическия терен.
"Успокойте вашите симпатизанти и членове. Омразата няма да доведе доникъде. Затова толкова дълго продължава това заседание. Надявам се този дебат да бъде прекратен, защото няма смисъл", допълни Биков.
В крайна сметка беше дадена почивка от 30 минути, преди да се пристъпи към гласуване.
По време на почивката съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев коментира, че партията му не се моли на никого за подкрепа.
"Продължаваме промяната" не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на Народното събрание. Призоваваме ДБ и БСП да направят същото", лаконично коментира той.
След почивката дебатът продължи още малко, преди да се премине към гласуване на кандидатурите.
Ето как се разви вотът на първия тур:
Кандидат за председател на НС | За | Против | Въздържал се |
Наталия Киселова (БСП) | 39 | 117 | 82 |
Петър Петров (Възраждане) | 47 | 133 | 58 |
Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) | 68 | 148 | 22 |
Силви Кирилов (ИТН) | 66 | 98 | 74 |
Без изненади, на първия тур на гласуването за председател на Народното събрание нямаше избран победител, а на втори тур отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН.
На балотажа между двамата пак нито един от двамата не събра необходимия минимум от 1/2 от присъстващите депутати. Назарян беше подкрепена от 68 народни представители със 150 "против" и 20 "въздържал се".
За Кирилов гласа си дадоха 101 депутати. "Против" бяха 99, а с "въздържал се" гласуваха 37 души.
По този начин и петият опит за избор на председател на Народното събрание се провали. Следващият опит ще е в понеделник в 11:00 часа.