България води преговори да бъде отложено за страната ни петролното ембарго на руски петрол, за да има време за техническа пренастройка, за да може да преработва друг вид петрол. Това обясни пред БНТ депутатът от "Продължаваме промяната" Иван Манев, който е член на парламентарната комисия по енергетика.
По думите му София да наложи вето върху ембаргото на руския нефт би било краен вариант и едва ли ще се случи.
Манев обясни, че в момента българската рафинерия използва 40% неруски петрол.
Той подчерта, че в преговорите за отстояване на българските интереси в ЕС страната ни "вече се справя по-добре", като даде за пример преформулирането на Плана за възстановяване, от който са били извадени газовите централи, за да не става страната по-зависима от вноса на газ.
Депутатът отново повтори и че до момента преговорите за налагане на ембарго върху руския петрол от ЕС все още не са приключили.
Относно диверсификацията на газовите доставки Манев коментира, че няма как ГЕРБ да говорят за диверсификцаия и да взимат 90 процента от газа от едно място и от един доставчик.
Той обаче се затрудни да обясни, защо газохранилището не е било напълнено след започването на войната, когато според водещия е можело да се предположи, че Русия може да спре газа.
Манев в хода на разговора уточни, че за да се направят санкции, които да вредят на Путин и да не вредят на нас, е необходимо време.
По-късно през деня Асен Василев коментира, че от самото начало позицията на България е абсолютно ясна - ако има отлагане на влизането на сила на санкциите за част от държавите, ние също искаме такова отлагане.
"Едната причина е, че имаме голямо количество петрол, който идва от Русия, другата е , че има да се довършат допълнителни инсталации в "Лукойл" и "Нефтохим", а и като знаете, в момента цената на руския петрол е доста по-евтина от Брент", каза Асен Василев.