От "Продължаваме промяната" (ПП) са се отказали от намерението да искат оставката на Вежди Рашидов като председател на Народното събрание. Това стана ясно от изказването на бившия шеф на парламента и едно от водещите лица на партията Никола Минчев пред bTV.
"Нямам никакъв проблем да бъда до избрания председател на парламента Вежди Рашидов. Готов съм винаги да му помагам, защото трябва да направим всичко възможно тази институция да работи и да изглежда добре", коментира Минчев, който в момента е зам.-председател на парламента.
В четвъртък депутатът от ПГ на "Продължаваме промяната" Иво Атанасов заяви, че ще поиска оставката на председателя на парламента заради документи, които уличавали Стефания Караславова, настоящ секретар на Народното събрание, в нарушения с изплащане на бонуси.
По думите на Минчев от партията са се отказали от подобни действия. Той също така посочи, че партията е готова на диалог, но не "безкомпромисен".
"При положение, че сме влезли в политика с идеята да променим модела, да направим компромис с хората, изградили този модел, няма как да се случи", изрази посочи Минчев.
Минчев все пак не отхвърли възможността да бъде приета подкрепата на ГЕРБ при съставяне на правителство с мандата на ПП - вероятност, с която се спекулира през последните дни.
"Тепърва трябва да дойде при нас вторият мандат, тогава ще мислим как да подходим към него. Имаме ясно решение - няма да подкрепим първия мандат на ГЕРБ. За втория мандат не сме се събрали органите на партията и не сме решили как да подходим", коментира Минчев.
Той подчерта, че тепърва партийните структури на ПП ще мислят как да подходят, ако получат подкрепата на ГЕРБ за втория мандат.
Относно проблема с парламентарните комисии, които останаха без председател, Минчев посочи, че категорично е имало натиск върху върху партията му по този въпрос.
"Бяхме се разбрали за това кой да бъде председател на спортната комисия. И да, получихме такова обаждаме от ДПС", заяви депутатът в коментар по казуса.
Той уточни, че от ПП са имали първоначално претенции към 5 комисии в НС, сред които правна, антикорупционна и енергийна, но не са получили контрол над нито една от тях на председателския съвет, след което си стиснали ръцете с останалите партии за други.
И именно от там идвал казусът с неизбирането на Радостин Василев, бивш спортен министър от редиците на "Има такъв народ" и понастоящем представител на ПП, за председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание.
"ДПС се отметна от уговорката", подчерта Минчев, който е сред лицата, присъстващи на председателските съвети в парламента.
Предстои да видим, бе лаконичен той в прогнозата си дали в новото 48-мо НС ДПС, ГЕРБ и "Възраждане" могат да съставят коалиция, припомняйки, че трите партии синхронно свалиха кабинета "Петков" и самия него като председател на парламента.
Неговият колега в партията - Даниел Лорер коментира пред Nova, че ако ГЕРБ успеят да формират правителство, от ПП ще бъдат конструктивна опозиция. А по политиките, по които са съгласни с партията на Борисов, ще оказват подкрепа.
"Нека да погледнем какво всъщност се случва в НС изобщо. Защото за българските граждани е важно да усетят сценария, който се развива. През миналата седмица видяхме първото му действие - за избора на председател на парламента. Оказа се, че макар и в една трудна следизборна ситуация, избор на председател на НС е възможен. И се появи една коалиция, която ние условно нарекохме "Хартиена коалиция", която си избра председател. тя си избра председател. Тази седмица продължихме с комисиите и изведнъж се оказа, че има две проблемни комисии", подчерта коментира Лорер по повод избора на шефове на комисии.
Той обърна внимание на друг интересен момент в парламента - действията на главния прокурор Иван Гешев и комуникацията му с партиите.
"Главният прокурор Иван Гешев шета из парламента. Изпраща покани на партии и се среща с тях. След като той беше човекът, който извади половин България на протест, той беше в един политически фризер. Сега имиджът му се претопля. И аз се питам сега дали той не е всъщност контактьорът между тези групи, които оформят една бъдеща работеща коалиция. Това е легитимен въпрос на фона на неговите действия тази седмица", категоричен е Лорер.