Днес Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за частната охранителна дейност, които биха дали възможност на частните охранителни фирми да използват подизпълнители, съобщава в. "24 часа".
С промените също така се позволява на лица, осъждани за умишлени престъпления от общ характер, но впоследствие реабилитирани, да могат да получават лиценз за частна охрана. Освен това се намалява и изискваната образователна степен за изпълнителите на частна охранителна дейност от средно на основно образование.
Промените в закона са внесени от депутата на ГЕРБ Пламен Нунев и група народни представители, като на първо четене в Пленарната зала минаха със 77 гласа "за", 25 "против" и 2 "въздържал се".
От парламентарните групи на БСП и ДПС определиха промените като "лобистки" и "притеснителни", на което от ГЕРБ отговориха, че текстовете са обсъждани година и половина с представтели на бранша и да се говори за лобизъм било смешно.
Опозицията атакува предложените проблеми с мотива, че осъждани хора за рекетьорство, убийства, наркопласьорство да могат легално да влязат в охранителния бизнес.
Депутатът от ГЕРБ Маноил Манев отговори на това с мотива, че текстовете биха реабилитирали лица на много хора, осъждани за престъпления, които нямат общо с криминалния контингент - катастрофи, по непредпазливост и други подобни.
По думите му текстовете за реабилитираните лица обаче са били подложени на дебат и не е задължително да бъдат приемани. Той посочи два варианта за промени между двете четения - пълното отпадане на идеята за реабилитирани затворници да получават лиценз за охрана или подробно разписване в закона на престъпленията, които биха били допустими за евентуалните собственици на охранителни фирми.