След шест месеца живот правителството на "Продължаваме промяната" и коалиционните им партньори от БСП, "Демократична България" и "Има такъв народ" беше сформирано, сега то е подложено на сериозен вот на недоверие към правителството.
Очаква се гласуването на вота на недоверие да бъде в сряда, но ако дебатите днес продължат до късно, точката може да бъде отложена за четвъртък, тъй като по правилник вотът трябва да се проведе не по-рано от 24 часа след края на дебатите
Вотът беше внесен пред НС от основната опозиционна сила - ГЕРБ, като мотивите на бившите управляващи са, че правителството се е провалило във финансовата и икономическата политика на страната.
Излизането на ИТН от правителството и управляващото мнозинство, както и последвалото разцепване на парламентарната група на формацията на Слави Трифонов сега правят ситуацията непредвидима, като едва на самото гласуване ще се разбере дали вотът на недоверие има шанс да мине или да не мине.
В момента чистата математика на ниво парламентарни групи показва, че възможността правителството да падне е малко по-голяма от тази то да оцелее. Официално зад вота на недоверие стоят парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ", като общо тези четири формации събират 125 гласа.
В подкрепа на правителството ще гласуват трите останали формации от управляващата коалиция - ПП, ДБ и БСП, като се очаква подкрепата и на отцепилите се от ИТН народни представители, като това дава общо 115 гласа в парламента - с 6 по-малко от необходимите за обръщане на вота.
От ИТН обаче алармират, че премиерът Кирил Петков усилено е търсил техни народни представители, опитвайки се да ги убеждава да гласуват в противоречие с партийната повеля.
Зам.-председателят на партията и председател на парламентарната ѝ група Тошко Йорданов говори тази сутрин за трима търсени народни представители от "Има такъв народ", за които той знае. Тепърва предстои обаче да се види дали и други депутати от формацията ще подкрепят правителството.
При успех на вота ще се направи нов опит за формиране на кабинет в рамките на този парламент с мандат на "Продължаваме промяната".
Ако не се състави правителство, вторият мандат за това ще получи ГЕРБ, а при неуспех и от тяхна страна, президентът връчва трети мандат на избрана от него политическа сила в Народното събрание.
В случай че и тези процедури не успеят да излъчат кабинет, държавният глава разпуска парламента и насрочва дата за предсрочни избори.
Около парламента за вторник, сряда и четвъртък са планирани общо 12 протеста в подкрепа и срещу правителството, организирани от различни партии, организации и физически лица. От тези протести 4 са в подкрепа на кабинета, а 8 - срещу него.
Демонстрации се планират и в други градове на страната.
От МВР очакват ескалация на напрежението на протестите и затова са предприети множество мерки за гарантиране на сигурността. Около парламента са изпратени стотици полицаи, коли на "Жандармерия", а околността от Софийски университет до храм-паметника "Александър Невски" е опасана с железни огради.
В понеделник от МВР съобщиха, че е разпоредена проверка след постъпила оперативна информация и заради множество сигнали за публикации в социалните мрежи, които призовават към ескалация на напрежението по време на планираните демонстрации. Проверката ще обхване територията на цялата страна, информираха от силовото ведомство.