Българските граждани могат да бъдат спокойни, че служебният кабинет и ЦИК са предприели всички мерки, за да имаме честен вот, който отразява реално съотношението на предпочитанията им. Това заяви служебният министър-председател Стефан Янев в рамките на инициативата "Властта говори! Открито", излъчвана на страницата на Министерски съвет във Facebook.
По думите му ЦИК, съвместно със сегменти от изпълнителната власт, са създали организация, при която всички машини, на които ще се гласува, да са достатъчно гарантирани, "така че електронните ключове и електронният софтуер са контролирани".
Янев увери, че на практика няма възможност друг тип машини или карти да се използват при вота, а "Електронно управление" и ЦИК са готови да публикуват на страницата на ЦИК всички серийни номера на машини, флашки и карти, на които ще се гласува.
"Няма никаква възможност да бъдат подменени машини или периферни устройства. Цялото говорене за допълнителни машини е някакъв вид спекулация, чиято цел е да демотивира гражданите да гласуват'', коментира Янев.
Според него вече има опит с изцяло машинно гласуване от вота преди три месеца, като тогава не е имало съмнения с начина на използване на машините. Служебният премиер изтъкна, че "определени хора и интереси" се опитват да внушават, че при този тип гласуване има манипулация.
"Призовавам партиите да не внушават, че машинният вот е ненадежден. Той е надежден и спестява време при обработката на изборните резултати", посочи още Янев.
Той коментира и темата със сигналите за купуване на гласове и акциите на МВР, които се случват почти на ежедневна база.
"Вътрешният министър е като принципал на МВР. Той е един от хората, които говори в публичното пространство. За някои то може да бъде определено като говорене с компромати. Органите на МВР с цялата си отговорност към закона вършат своята работа и целта е да се намали купения вот, за да бъдат спокойни българските граждани, че вотът им не е изкривен", коментира служебният министър-председател.
По темата с тестовете на учениците до четвърти клас Янев заяви, че това е бил най-щадящият и безопасен начин децата да се върнат в една сигурна среда на училище, като допълни, че присъственото обучение е истинското.
Той потвърди, че в момента има достатъчно тестове за всички области в страната, които до края на деня ще бъдат разпределени по училищата. Очакват се и още количества да пристигнат.
Янев коментира още, че до понеделник или най-късно до вторник ще има и достатъчно тестове, за да може да се направи план и за връщането на децата пети до осми клас.
"Данните от МОН показват намаляване на заразяването на деца. Когато те са достатъчно малко и пандемията в национален план е на ниско ниво, тези мерки ще бъдат отменени", заяви той, обяснявайки кога ще се спре с тази мярка.
Служебният премиер защити и действията на правителството си по отношение на въвеждането на "Зеления сертификат" и недоволството от тази мярка, като определи, че сертификатите са за предпочитане пред локдаун.
"От началото на сформирането на служебния кабинет сме казали, че не искаме да затваряме държавата по никакъв начин. Локдаунът, освен че е икономически неизгоден и че може да докара отдени икономически субекти след затварянето да не могат да отворят, той се отразява и на личностното общуване. В световен мащаб локдаунът се използва като крайна мярка. Мисля, че мерките към момента дават резултат. През последните дни имаме по голямо число на оздравелите от това на новозаразените", коментира той.
По отношение на миграционния натиск - друга тема, която придобива актуалност в момента, Янев заяви, че той е относително постоянен през последния месец и половина, като по тази линия са предприети вече мерки и резултати има.
"Тенденцията е относително да се запазват числата на преминаващите. В момента има съвместна операция, която се изпълнява между МВР и Министерството на отбраната. Около 350 военнослужещи се намират в района на българо-турската и българо-гръцката граница. Част от тях патрулират, а по-голямата част са заети с практически действия по възстановяване на целостта на преградното съоръжение", поясни Янев.
Той засегна и важната тема за Закона за държавния бюджет за 2022 г., като поясни, че процедурата за новия бюджет изостава, но служебното правителство подготвя рамката и след изборите този проект ще бъде внесен в парламента.
"Това, което ще предложим, ще е консевративно, но отворено като възможности, за да определят партиите в НС приоритетите и балансите на бюджета. Две са основните направления на служебния кабинет - да се подпомага бизнесът и икономическата активност на гражданите и да има социални мерки както на работещите, така и за пенсионери. Предполагам този тип мислене ще е и в новия бюджет", обясни служебният премиер.
"Ще предложим в проекта за бюджет реален бюджет за АПИ и пътища. В предни години се е залагала една сума 400-500 милиона лева, която не е достатъчна за текущите ремонти в рамките на годината. Нужните средства за поддържане са около 1,5-2 милиарда лева. Досега практиката е била да се заложат 1/3 от парите, а другите с постановления на МС са се раздавали по един начин, който достатъчно подробно бе обяснен от министерството на регионалното развитие - инхаус процедури, строежа на магистрала "Хемус", поясни още Янев.
Спрямо критиките от страна на ГЕРБ, че правителството ни вкарва в спирала от дългове, той коментира, че новите заеми са част от държавния бюджет и не служебният кабинет е измислил, че трябва да ги взема, а са одобрени още от 44-ия парламент.
"Имаме статистика в последните 6 месеца, че над 500 млн. лева са инвестициите в България с над 1500 нови работни места. И тези инвестиции са предимно извън столицата и тенденцията е добра", каза още Янев.