Англичаните го презираха, но Ибра им отмъсти с онзи гол, който погреба няколко кариери

На 14 ноември 2012 г. "младият и перспективен" 31-годишен шведски нападател Златан Ибрахимович извежда националния отбор на страната си с капитанската лента в приятелски двубой срещу Англия.

Срещата е на новооткрития "Френдс Арена" в Стокхолм и остава в историята по ред причини. Стивън Джерард изиграва юбилейния си мач №100 с фланелката на "трите лъва", шестима играчи дебютират за представителния тим на британците, а същият този "юноша" Ибрахимович вкарва и четирите попадения за успеха на "тре крунур" с 4:2.

Но и това не е всичко. Четвъртият му гол в двубоя е наистина нещо феноменално и ще се помни вечно.

В първата минута на добавеното време Швеция е усяла да обърне до 3:2 и не си дава много зор. Футболистите на домакините броят секундите до момента, в който трибуните ще изригнат в чест на успеха след последния съдийски сигнал.

Някой от скандинавците изсипва кълбото от зоната на десния бек към наказателното поле на англичаните, а вратарят им Джо Харт решава да излезе и да отбие с глава наглед лесната топка. Около него са няколко от съотборниците му, но докосването му е доста неуверено и докато кълбото пада към тревата, Златан взима светкавичното решение да пробва едно от акробатичните си изпълнения. Нещо като задната ножица е, но не съвсем. Но е изключително зрелищно и след 30-метров полет, топката влиза във вратата на гостите за четвърти път.

"Най-великият гол, който някога съм виждал", заявява след двубоя юбилярът Стиви Джи.

Селекционетър на Швеция Ерик Хамрен също не пести комплиментите си към капитана: "Понякога нещата на терена изглеждат като на компютърна игра, в която можете да правите невъзможното. А четвъртият ни гол беше наистина невъзможен."

Колегата му Рой Ходжсън не показва много емоции и само отчита: "Това не беше най-добрият ден на Джо Харт."

За всеобща изненада героят на вечерта е доста скромен за неговите стандарти. "Когато Джо Харт игра с глава, реших, че ще се опитам да вкарам. Той нанесе лек удар, а когато се приземяваше, видях, че защитник тича към вратата им. Не беше никак лош този опит. Голът беше страхотен, но първият ми хареса повече. Това все пак е история - първо попадение на новата арена", коментира Златан.

Години по-късно Ибра обяснява нещата доста по-образно: "Колко хора биха могли да направят това ли? Само някой луд!"

А наскоро в интервю за "Corriere della Sera" призна, че никой друг гол в кариерата му не му е донесъл такава радост: "Британците винаги са ме презирали и обичаха да се хвалят, че никога не съм им вкарвал. Ето, вкарах им - със задна ножица от 30 метра."

Загубата от Швация и това изпълнение на Ибра се оказват пагубни за кариерите на няколко от дебютантите на Англия.

Стивън Колкър бележи за "трите лъва" след асистенция на Стивън Джерард, но така и не получава нова повиквателна за националния отбор.

Повечето от останалите дебютанти също не успяват да се наложат.

Леон Осман е повикан още само веднъж, а Уилфред Заха избира националния отбор на историческата си родина Кот д'Ивоар. Карл Дженкинсън и Райън Шоукрос също отпадат завинаги от сметките на националните селекционери на Англия.

Шоукрос дори признава за подигравките, които е трябвало да изтърпи, и то от най-близките си хора: "Станах обект на шеги в семейството си, защото единствените ми 10 минути международна кариера бяха унищожени от един човек."

Англичанинът влиза на терена в 75-ата минута при 2:1 в полза на островитяните, но следва безкомпромисният монолог на Ибра.

Единственият, който са налага в английския отбор, е Рахийм Стърлинг.

По време на своя дебют на "Френдс Арена" той е на 17 години и 342 дни. Играчът на Манчестър Сити вече има 72 мача за първия отбор на Англия, в които е отбелязал 18 гола и е дал 24 асистенции.

В края на 2012-а Златан напълно обяснимо получава наградата "Ференц Пушкаш" за най-красив гол през годината.

Прехвърлил 40-те, шведът продължава да радва феновете си с красиви попадения и до днес, но онзи шедьовър срещу англичаните едва ли ще бъде повторен някога.