Проклятието да вкараш 4 гола и мачът да завърши 2:2. И то като защитник!

Проклятието да вкараш 4 гола и мачът да завърши 2:2. И то като защитник! Снимка: Getty Images

Крис Никъл има славата на отличен защитник. Роден в Макълсфийлд през 1946 г., на национално ниво решава да представлява Северна Ирландия, записвайки 51 мача със зелената фланелка. На клубно ниво централният бранител има 210 мача за Астън Вила, след което и още 228 за Саутхемптън. В кариерата си играе още за Бърнли, Халифакс и Лутън, като окачва бутонките, докато носи екипа на Гримзби.

Като от всеки защитник, и от Никъл не се очаква да бележи голове, но понякога го прави. Има три за Северна Ирландия, а докато е в Бирмингам, бележи 11 пъти за Астън Вила. Основно с глава, но феновете на "виланите" никога няма да забравят онази негова ракета от второто преиграване на финала за Купата на лигата през 1977 г.

Първият двубой на 12 март на "Уембли" завършва при нулево равенство. При преиграването четири дни по-късно двата тима отново не успяват да се победят след 1:1 на "Хилзбъро". Затова е насрочен трети мач - 13 април на "Олд Трафорд".

"Карамелите" водят почти през целия двубой след гола на Робърт Лачфорд в 38-ата минута. В рамките на по-малко от 120 секунди обаче Вила обръща. Никъл вкарва изравнителния гол с изключителен шут с левия крак от над 30 метра, след което Брайън Литъл вкарва за 2:1. Майкъл Лайънс изравнява в 83-тата, за да вкара мача в поредните продължения, но този път не се стига до преиграване. Отново Литъл в предпоследната 119-а минута носи купата на бирмингамци.

Това ще си остане най-известния гол в кариерата на Никъл, но година по-рано защитникът прави нещо, с което ще остане във футболните анали завинаги. В мач от старата Първа дивизия през 1976-а Лестър приема Вила на "Филбърт Стрийт". Двубоят завършва наравно 2:2, а Никъл така се развихря, че отбелязва и четирите гола.

Точно така - защитник успява да вкара цели четири гола в един мач, два от които в собствената си врата. Неслучайно тази любопитна случка се помни вече почти 50 години.

През сезон 1975/76 Вила се завръща в Първа дивизия, но се справя трудно. Бирмингамци нямат победа като гост през цялата кампания. Визитата на Лестър е 18-а от общо 21, а сякаш поличбата за това какво ще се случи на "Филбърт Стрийт" започва още от предишната седмица.

Уикенд по-рано Вила пада от Тотнъм с 0:1 след автогол на не кой да е, а именно Никъл. "Лисиците" пък побеждават Мидълзбро отново благодарение на автогол. Два мача, решени от два автогола. Но зрителите на Лестър - Вила дори не подозираха, че щяха да видят още толкова, и то в един мач.

15 минути след първия съдийски сигнал нашият главен герой - Никъл, забива първия, засичайки с глава центриране в собствената си мрежа. Двата отбора обаче се оттеглят на почивката при равенство 1:1. Отново Никъл, но този път в правилата врата.

Кой да знае, че лудостта на терена едва сега започва...

Само осем минути след подновяването на играта защитникът на Вила отново играе с глава в собственото си наказателно поле, но вместо да прати топката където и да е, избира да я насочи към собствената си мрежа. Бирмингамци упражняват сериозен натиск в търсене на изравнително попадение и секунди преди края стигат до него. След центриране от корнер Никъл засича топката и вкарва за крайното 2:2.

Крис Никъл Снимка: Getty Images
Крис Никъл

Два гола с глава за противника и два с крак за собствения си отбор. Това ако не е шантава статистика за защитник.

За капак, Никъл не успява да си прибере топката като сувенир от този ненормален мач. Въпросният двубой е последен в кариерата на главния съдия, който решава да задържи кълбото за себе си. Така за Никъл остава спомена от фамозните четири гола, отбелязани в един мач. За негово нещастие, само два от тях бяха в правилната врата.