"След първите 20 минути исках да си тръгна": Разгромът от Барселона, който Чаби Алонсо никога няма да забрави Снимка: Getty Images

Кариерата на Чаби Алонсо в Реал Мадрид е пълна с щастливи спомени. Испанският халф спечели титлата през 2012-а, на два пъти купата на страната, както и трофея от Шампионската лига през 2014-а. Но не може да избие от главата си един неприятен момент. Онзи разгром с 0:5 от Барселона на "Камп Ноу" през 2010 г.

Шави Ернандес и Педро Родригес дадоха аванс от два гола на каталунците още до 17-ата минута, преди Давид Вия да добави още два, а Жефрен да сложи черешката на тортата и да направи погрома още по-болезнен за "кралете".

"Знаехме, че ако не дадем нужния отпор, ще ни убият - разказа Алонсо пред подкаста на Джейми Карагър. - Тази загуба с 0:5 на "Камп Ноу" е най-ужасната вечер в кариерата ми. След 20 минути исках да си тръгна, да си тегля един душ и да се прибера вкъщи. Беше изключително болезнено."

Алонсо разкри, че Реал Мадрид е имал интерес към него още преди да акостира на "Анфийлд". През 2004-та испанецът отхвърлил офертата на "белите", тъй като тогавашният наставник Рафа Бенитес успял да го убеди да премине в Ливърпул.

С "червените" Алонсо спечели първия си трофей от Шампионската лига, когато Ливърпул направи онзи незабравим подвиг срещу Милан през 2005-а. Мърсисайдци изоставаха с 0:3 на почивката, но успяха да изравнят, след което и да победят при дузпите.

Испанецът си спомни как се е чувствал в съблекалнята след първото полувреме:

"Бях бесен на себе си. Мислех си как това е прекрасен шанс, който не бива да пропускаме. Беше ме и малко срам от това как изглеждахме на терена. Но след това Рафа реши да промени всичко. Аз просто се надявах то да проработи.

Беше изключително важно за нас да чуваме подкрепата на феновете, а ние искахме просто да им дадем нещо, в което да вярват, да имат надежда."

В крайна сметка промените на Бенитес дадоха резултат, а финалът в Истанбул и до днес се помни като един от най-великите футболни мачове в историята.