Завръщането на Westworld - по-малко зрелище, още нови въпроси

Има сериали, в които се усеща как в днешно време влиянието на Холивуд се прехвърля върху телевизионния екран. И тук не става дума само за "скока", който киносценаристи, режисьори и актьори правят към епизодичния формат. Това преливане се усеща и в мащаба на продукциите.

А който е гледал първия сезон на Westworld, знае, че сериалът на HBO определено е мащабен.

Тази характеристика се запазва и в първия епизод на втори сезон, чиято премиера в България ще е на 23 април. Webcafe.bg обаче има възможност да ви предостави едно напълно изчистено от спойлери и безопасно за четене ревю, за да се подготвите още повече за връщането си в най-опасния "увеселителен" парк.

В края на първи сезон видяхме как бунтът на хостовете в "Западен парк" най-накрая стана реалност, когато Долорес се осмели да посегне на човек – Робърт Форд (Антъни Хопкинс), един от създателите на парка. Последва касапница, в която ловците се превърнаха в плячка. Статуквото в пределите на Westworld претърпя пълна промяна, в която истинските, живи хора, се превърнаха в жертва на своите мислещи и чувстващи "играчки".

Новият сезон ни показва хаоса, който е настъпил след бунта. Костюмираните богаташи, оцелели по време на галата на Форд, търсят някакво спасение из пустошта. Долорес (Евън Рейчл Ууд) и нейните последователи ги преследват и ловуват. "Сценарий" отново има, само че ролите в него вече са разменени, а за разлика от хостовете, веднъж убити хората не могат да бъдат съживени отново.

Фокусът отново пада върху четиримата персонажи, които се отличиха като основни и в първи сезон: Долорес, която вече напълно е изгубила невинността на "фермерската дъщеря" и сега действа като един хладнокръвен Спартак на хостовете; Мейв (Танди Нютън), чиято еволюция продължава, макар тя все още е податлива на емоциите и спомените си от стари сценарии, в които е участвала; култовият Мъж в черно (Ед Харис), чието желание най-накрая се е сбъднало – "играта" вече е на живот и смърт, опасността е реална и залозите са вдигнати. Точно това, което е чакал години наред.

Като централна фигура този път се очертава Бърнард (Джефри Райт), който в предния сезон разбра истината за своето съществуване и все още се бори с това да я осмисли. В новата реалност в парка той вече няма никакъв контрол и сякаш инстинктивно се бори за собственото си оцеляване.

Първият епизод ни показва, че компанията "Делос", която притежава Westworld, има множество тайни, за които дори хора на високи позиции в парка не подозират. Тайни бази, порочни и незаконни практики и, разбира се, скрит коз в случай на подобен инцидент, за да не бъдат загубени всички пари, вложени в парка. След като в предния сезон ни беше намекнато, че "Западен парк" не е единствената подобна "атракция", тук това се потвърждава от аномалиите, с които някои персонажи се сблъскват.

Сценаристът Джонатан Нолан (Memento, The Prestige, Interstellar) отново залага на своя любим похват и разказва историята посредством две отделни времеви линии, но тук това е по-ясно различимо от първия сезон.

По този начин до края на епизода разбираме, че част от обитателите на парка са преживели свой собствен "катаклизъм", но големият въпрос е как се е случило това?

Отговорът се крие именно във времето между едната времева линия и другата. Случилото се в тази дупка е нещото, което създателите на сериала, изглежда, ще разгърнат пред зрителите в следващите епизоди от сезона, за да нарисуват пълната картина на събитията в "Западен свят".

И макар новият сезон да повдига множество въпроси, за да разпли любопитството на зрителя за още, едно нещо липсва – няма го зрелището. Първият епизод на първи сезон завърши с Хектор и неговата банда, които под звуците на инструментален кавър на Paint It Black се опитват да извършат кървав обир. В първия епизод на втори сезон няма такава сцена, която сякаш да те "зашлеви" през екрана, да се забие в главата ти и да те държи до следващия епизод.

Мащабът обаче отново е налице. Великолепните декори и постоянната смяна между уестърн и хайтек обстановка впечатляват и те карат бързо да се почувстваш удобно в света на онзи добре познат сериал, смесващ успешно два коренно различни жанра.

В крайна сметка първият епизод от втория сезон на Westworld не прави някаква грандиозна промяна в сериала, а дава на зрителите още от същото. В този случай обаче това е по-скоро плюс. Целият епизод е като кукичка, която те хваща и повлича напред в историята, без обаче да те изкарва на повърхността, където са отговорите.

Тематиката на сериала продължава да е все така актуална – развитието на един изкуствен интелект и какво може да се случи, ако човечеството изгуби контрол над него.

Играта на богове, за която в реалния свят директорите на огромни компании спорят ожесточено, в сериала вече е разиграна и резултатът не е в полза на нас, "боговете".

Но се появява въпросът дали ако творенията ни мислят и чувстват, те са длъжни да са средства за нашето извратено развлечение. Или, може би, заслужават своето отмъщение, че дори нещо повече.

Новините

Най-четените