Дженсън Бътън: Не съм се отказал от титлата

Дженсън Бътън не се е отказал от битката за световната титла във Формула 1 Снимка: Getty images
Дженсън Бътън не се е отказал от битката за световната титла във Формула 1

Дженсън Бътън е на мнение, че все още има сериозен шанс да спечели титлата във Формула 1, въпреки че заема осмото място в класирането при пилотите след първите осем старта, в част от които той демонстрира слаба форма.

Пилотът на McLaren спечели едва шест точки в последните пет състезания и сега е на 62 точки от лидера в шампионата Фернандо Алонсо с Ferrari.

На въпроса дали се притеснява за шансовете си да спечели втора световна титла във Формула 1 този сезон, Бътън отговори следното: "Не, определено не. Разликата е 60 точки, но тази година видяхме колко бързо може да се обърне всичко."

Бътън спечели първото състезание за сезона в Австралия и завърши втори в третия старт през 2012 в Китай, след това обаче влезе в слаба серия и за пет надпревари има едно девето и едно осмо място. Дженсън призна, че е развълнуван от разпределението на силите този сезон във Формула 1 - седем победители в осем старта, като единствено Алонсо има две победи през 2012.

Така 2012 рязко се отличава от миналия сезон, когато Себастиан Фетел пристигна на "Силвърстоун", където този уикенд е Гран при на Великобритания, със 77 точки аванс след 7 победи и едно второ място в първите осем състезания.

"Ако имаше един лидер, който да се откъсне далеч напред, както стана миналата година със Себ, тогава догонването му щеше да е много трудно - обясни Бътън на "Силвърстоун". - Но ако спечеля това състезание, а колата на Ferrari се окаже недостатъчно добра тук, то ще мога да съкратя сериозна част от аванса на Алонсо."

Проблемите на Бътън този сезон се крият основно в това, че не успява да накара гумите да работят достатъчно добре, особено задните. Сега обаче Дженсън е уверен, че се е справил с проблема. И колата на McLaren получава сериозни подобрения за старта във Великобритания.

"Имаме нови аеродинамични елементи, както и някои нови механични компоненти, ефектът от които е вълнуващ - обясни Бътън. - Но дори и без тях, смятам че колата на McLaren ще е много бърза на "Силвърстоун". Във Валенсия всички бяха много развълнувани за темпото на Red Bull.

"Темпото на Фетел наистина беше феноменално, тимът направи сериозни промени в аеродинамиката на колата, които действаха отлично в бавните завои - точно там, където е най-трудно да накараш аеродинамиката да заработи добре. Но те са успели и сега притискането на колата към пистата в бавните завои е много добро.

"Тук обаче това няма значение, защото повечето завои на "Силвърстоун" са бързи, тук нямаме проблеми с притискането и трябва да сме бързи."

Съотборникът на Бътън Люис Хамилтън заема третото място в класирането на пилотите, на 23 точки от Алонсо. Хамилтън имаше проблеми с темпото във Валенсия, а малко преди финала отпадна след удар с Пастор Малдонадо с Williams.

Хамилтън вече заяви, че е "много, много развълнуван" от подобренията в болида на McLaren и очаква голяма стъпка напред на "Силвърстоун".

Добро представяне от Ferrari в Англия очаква и Фернандо Алонсо, но световният шампион Себастиан Фетел не се включи в групата на оптимистите преди старта в неделя.

"Не бих бързал да твърдя, че Red Bull отново ще доминира, въпреки че във Валенсия бяхме много бързи - обясни Фетел. - Състезанието вървеше добре за нас, ритъмът ми на каране беше добър, но сега всичко започва отначало. Нова писта, нови изисквания към колата, забравете какво стана във Валенсия, това е друго състезание."