Обиколката на Италия в числа – 8 интересни факта

Фаворитът Винченцо Нибали ще преследва втора титла след 2013 г.

Джиро д‘Италия започва в петък и ще продължи до 29 май, когато колоездачите финишират в Торино. Триседмичното състезание включва 21 етапа и е дълго 3,383 километра. На старта ще застанат 198 състезатели, като е сигурно, че едва ли всички от тях ще удържат до края.

В дългогодишната история на обиколката, която не се е провеждала само по време на Първата и Втората световна война, има безброй важни и интересни събития. Именно те са направили състезанието толкова колоритно и затова по много показатели то би могло да се сравнява Тур дьо Франс.

Джирото има своите велики и срамни моменти, но винаги е било изпълнено с напрежение, кръв, пот и борба до последния километър. Тазгодишното издание обещава да е успешно. В него има няколко класически планински етапа, както и 3 интересни „часовника“. Обиколката на Италия винаги се е славела с това, че открива новите герои на колоезденето, затова остава да тръпнем в очакване кой ще блесне сега.

Едно е сигурно -. когато последния 163-километров етап завърши в столицата на спорта за 2015 г. Торино, победителят ще застане пред символа на града Моле Антонелиана и ще знае, че е част от историята. А феновете на колоезденето вече ще мечтаят за другата голяма обиколка – Тур дьо Франс.

99 – Това ще е 99-то издание на Джирото. На 7 август 1908 години е проведено първото състезание. То е по идея на италианския вестник „Gazzetta dello Sport”. Хората от вестника забелязват успеха на Туд дьо Франс и искат да направят негов аналог. Така се ражда и идеята.

8 – Номера на етапите във второто състезание, провело се през 1909г. И въпреки, че етапите са много по малко от днешните, километрите, които е трябвало да изминат колоездачите, тогава са били 2,447.9

12- Колоездачи от 12 различни държави са печелели Обиколката на Италия

11- От 11 различни места извън Италия е стартирало състезанието. За първи път това се случва през 1965 г., когато Джирото стартира от Сан Марино. Тази година състезателите тръгват от Холандия, което ще е 12-я път в историята.

430 – са най-многото километри, които състезателите някога е трябвало да изминават по време на етап. Това се случва през 1914г., а първият завършил етапа го изминава за 17 часа, 28 минути е 58 секунди

39.7 – Е най-високата средна скорост по време на Джиро д‘Италия. Обиколката през 2010 г. я печели Иван Басо.

4,337 – Толкова са общо километрите на най-дългата обиколка някога (1954 г.)

15 – Рекордът за най-много дни, в които състезател е с розовата фланелка (за водач във временното класиране) без накрая да спечели.