"Морските" доплуваха до Висшата лига

Опитният шотландец Чарли Адам допринесе много за победата с мощния си шут от пряк свободен удар в 13-ата минута Снимка: Getty Images/Guliver

Блекпул е новият член на Висшата лига на Англия, след като победи във финалния плейоф уелския клуб Кардиф с 3:2. По този начин отборът, известен с прякора си "морските" или "мандарините", се присъедини към класиралите се директно Нюкасъл и Уест Бромич.

Двата отбора предложиха на зрителите атрактивен двубой в типично английски дух. Петте гола паднаха още през първото полувреме, което не означава, че във втората част спряха да се нападат, но просто нямаха шанс да отбележат нови попадения.

В самото начало на мача Кардиф и Блекпул си размениха по един гол, дело на английския нападател от индийски произход Майкъл Чопра и на шотландеца Чарли Адам от пряк свободен удар. Към края на полувремето юношата на уелсците Джо Ледли отново им даде предимство, но "морските" проявиха характер, като в рамките на шест минути Гари Тейлър-Флетчър и нападателят ветеран Брет Ормерод доведоха резултата до 3:2.

В началото на сезона в Чемпиъншип Блекпул бяха смятани от букмейкърите за аутсайдери, но в крайна сметка триумфираха с промоция. "Мандарините" се завръщат в най-горното ниво на английския футбол след 39-годишно отсъствие. Клубът изживява своя най-славен период през  50-те години, когато печели Купата на ФА, а в редиците му се състезават първият носител на "Златната топка" сър Стенли Матюс и Стан Мортенсен.

Победата в днешния мач ще донесе на Блекпул 90 милиона паунда очаквани приходи от участието във Висшата лига. От гледна точка на финансовия залог днешният мач бе над десет пъти по-важен от финала за Шампионската лига довечера, след който победителят измежду Байерн или Интер ще получи 9 милиона евро, добавени към досегашните приходи от 22 милиона.

Новият член на Висшата лига ще е отборът с най-малък стадион в състезанието, тъй като неговият "Блумфийлд Роуд" събира едва 12 555 зрители. Средната посещаемост на мачовете на "мандарините" през изминалия сезон беше втората най-ниска в Чемпиъншип - 8611 души. Със сигурност обаче стадионът в пристанищния град ще се пръска по шевовете при гостуванията на гиганти като Манчестър Юнайтед и Ливърпул.