Стамболова на финал на световното първенство

Ваня Стамболова стана втората българска лекоатлетка, която стигна до финал на световното първенство в Даегу Снимка: БГНЕС

Ваня Стамболова стана втората българска лекоатлетка, която си осигури участие във финал на световното първенство в Даегу, Южна Корея. На полуфиналите на 400 м с препятствия тя завърши на първо място в серията си с време от 54.72 сек.

Този резултат се оказа и третият най-добър в полуфиналите. По бързо от Стамболова бягаха единствено Лашинда Димъс (САЩ) с 53.83 сек и европейската шампионка Наталия Антюх (Рус) с 54.51 сек.

В полуфиналите Стамболова спечели и директната битка с водачката в ранглиста за сезона Каийлис Спенсър (Ям). Представителката на Ямайка дори остана трета с 55.02 сек и трябваше да чака да завършат всички полуфинали, за да разбере, че ще бъде сред финалистките по време. Втора в серията остана Елена Чуракова (Рус) също с 55.02 сек.

Стамболова проведе прекрасно бягането си. Тя беше далеч зад Спенсър в първите шест препятствия, но с отличната си скоростна издръжливост се изравни със съперничките си на осмия хърдел. На десето препятствие Ваня вече взе лидерството и не го изпусна до края.

Това е трето участие на  възпитаничката на Георги Димитров на световно първенство. Родената във Варна европейска вицешампионка беше участничка в сериите в Хелзинки 2005 и полуфиналистка в Берлин 2009.

Финалът на 400 м с пр. в Дегу е в четвъртък в 15.15 часа българско време.