Сърбия изненада Бундестима

Вратарят на Спортинг (Лисабон) и националния отбор на Сърбия спасява дузпата на Лукас Подолски Снимка: Getty Images

Сърбия записа първа победа на световното първенство в ЮАР.

Във втория си мач от група „D" западните ни съседи се наложиха с 1:0 над Германия. Успехът им бе първи от цели 37 години, когато сблъсъкът още е бил във формат Югославия - ФРГ.

Немците играха повече от половината мач с човек по-малко, след като в 37-ата мин. за втори жълт картон бе изгонен нападателят им Мирослав Клозе.

Минута по-късно полузащитникът на Ливърпул Милан Йованович отбеляза гола на победата.

В самия край на първото полувреме шут на Сами Кедира от Германия срещна напречната греда, а след това защитникът Александър Коларов изби от голлинията удар на Томас Мюлер със задна ножица.

През втората част немците усилиха натиска си, но в 59-ата мин. Лукаш Подолски пропусна дузпа за игра с ръка на Неманя Видич в наказателното поле.

В първия кръг Сърбия отстъпи на Гана с 0:1, а Германия разби с 4:0 Австралия. Така в момента Сърбия, Германия и Гана имат по три точки преди утрешния мач на африканците с Австралия. Евентуална победа на Гана почти ще гарантира мястото на „черните звезди" на осминафиналите.

Наставникът на Сърбия Радомир Антич не бе на себе си от радост след победата. „Сърбия трябва да е горда със своите чеда. Футболистите днес носиха с чест националната фланелка и се представиха по най-добрия възможен начин. Нищо повече не можем да искаме от тях", каза опитният специалист.

„Изживяхме тежко загубата от Гана, но днес е велик ден. Победихме със сърце, знания и с неизбежно необходимия късмет! Яд ме е само, че не им вкарахме още един гол", завърши Антич.

Настроението в лагера на Германия закономерно бе на другия полюс. Наставникът на Бундестима Йоахим Льов обаче запази спокойствие. „Можехме спокойно да избегнем загубата. Подолски досега не е пропускал дузпа. Просто не ни достигна шанс. Показваме достатъчно качествен футбол и не трябва да униваме. Все още всичко е в нашите ръце и от самите нас зависи дали ще се класираме за осминафиналите".